Tesla ‘nın Federaller le başı dertte

Bu, kendi kendini süren otomobillerin geleceği için ne anlama geliyor?

Yolda ilerlerken önünüzdeki İtfaiye araçlarının, ambulansların ve polis arabalarının yanıp sönen ışıklarını kaçırmak zor. Ancak son üç buçuk yılda en az 11 vakada Tesla’nın Autopilot gelişmiş sürücü yardım sistemi bunu yaptı. Bu, Teslas’ın bu sahnelerde acil durum araçlarına veya diğer araçlara çarptığı 11 kazaya yol açarak 17 yaralanma ve bir ölümle sonuçlandı.

Ulusal karayolu ulaşım güvenliği İdaresi, kazalara yanıt olarak Tesla‘nın Otopilot sistemi hakkında soruşturma başlattı. Olaylar Ocak 2018 ile Temmuz 2021 arasında Arizona, Kaliforniya, Connecticut, Florida, Indiana, Massachusetts, Michigan, Kuzey Carolina ve Teksas’ta gerçekleşti. Prob, 765.000 Tesla otomobilini kapsıyor-bu, şirketin son yedi yılda yaptığı hemen hemen her otomobil. Ayrıca federal hükümet Tesla‘nın Otopilotunu ilk kez araştırmıyor.

Otonom araçları inceleyen bir araştırmacı olarak, soruşturmanın Tesla‘ya şirketin otomatik Pilotta kullandığı teknolojileri yeniden değerlendirmesi için baskı uygulayacağına ve sürücü yardım sistemlerinin ve otonom araçların geleceğini etkileyebileceğine inanıyorum.

Tesla‘nın otomatik pilotu nasıl çalışır?

Tesla‘nın otomatik pilotu, iki ana özelliği desteklemek için kameralar, radar ve ultrasonik sensörler kullanır: trafiğe duyarlı seyir kontrolü ve Autosteer.

Adaptif cruise control olarak da bilinen trafiğe duyarlı Cruise Control, otomobil ile önündeki diğer araçlar arasında güvenli bir mesafeyi korur. Bu teknoloji öncelikle araçlar, yayalar ve bisikletçiler gibi çevredeki nesneleri tespit etmek ve mesafelerini tahmin etmek için yapay zeka algoritmalarıyla birlikte kameraları kullanır. Autosteer, aracı şeridinde tutmak için yolda açıkça işaretlenmiş çizgileri tespit etmek için kameralar kullanır.

Otomatik pilot yeteneklerine ek olarak Tesla, otomatik park etme ve otomatik şerit değiştirme gibi “tam kendi kendine sürüş” özellikleri olarak adlandırdığı şeyi sunuyor. Tesla, Otopilot sistemini ve diğer kendi kendine sürüş özelliklerini ilk kez sunmasından bu yana, kullanıcıları bu teknolojilerin aktif sürücü denetimi gerektirdiği ve bu özelliklerin aracı otonom hale getirmediği konusunda sürekli olarak uyardı.

Tesla, Autopilot’un altında yatan yapay zeka teknolojisini güçlendiriyor. Şirket Ağustos ayında açıkladı. 19, 2021, özel çipler kullanarak bir süper bilgisayar inşaediyor. Süper bilgisayar, Tesla‘nın AI sistemini, şirketin arabalarındaki kameralar tarafından toplanan video beslemelerinde görülen nesneleri tanıması için eğitmeye yardımcı olacak.

Otomatik pilot otonom olana eşit değil
Gelişmiş sürücü yardım sistemleri, onlarca yıldır çok çeşitli araçlarda desteklenmiştir. Otomobil Mühendİslerİ DerneĞİ, bir aracın otomasyon derecesini, otomatik sürüş özelliği olmayan seviye 0’dan başlayarak, insan müdahalesine gerek kalmadan tam otonom sürüşü temsil eden seviye 5’e kadar altı seviyeye böler.

Bu altı özerklik düzeyi içinde, Seviye 2 ile seviye 3 arasında açık ve canlı bir ayrım vardır. Prensip olarak, 0, 1 ve 2 seviyelerinde, araç Öncelikle sürücü yardım sistemlerinden bir miktar yardım alarak bir insan sürücü tarafından kontrol edilmelidir. 3, 4 ve 5. seviyelerde, aracın AI bileşenleri ve ilgili sürücü yardım teknolojileri aracın birincil kontrolörleridir. Örneğin, Waymo’nun Phoenix bölgesinde faaliyet gösteren kendi kendini süren taksileri seviye 4’tür, bu da insan sürücüleri olmadan ancak yalnızca belirli hava ve trafik koşullarında çalıştıkları anlamına gelir.

Tesla Autopilot, Seviye 2 sistemi olarak kabul edilir ve bu nedenle aracın birincil denetleyicisi bir insan sürücüsü olmalıdır. Bu, federal soruşturma tarafından belirtilen olaylar için kısmi bir açıklama sağlar. Tesla, Autopilot özelliklerini kullanırken sürücülerin her zaman uyanık olmasını beklediğini söylese de, bazı sürücüler autopilot’u insan izleme veya müdahalesine çok az veya hiç ihtiyaç duymadan otonom sürüş kabiliyetine sahip olarak görüyor. Tesla‘nın talimatları ile sürücü davranışı arasındaki bu tutarsızlık, soruşturma altındaki olaylarda bir faktör gibi görünüyor.

Bir başka Olası faktör de Tesla‘nın sürücülerin dikkat ettiğini nasıl garanti ettiğidir. Tesla‘nın Otopilotunun önceki sürümleri, sistem açıkken sürücünün dikkatini ve katılım düzeyini izlemede etkisizdi. Bunun yerine şirket, sürücülerin direksiyon simidini periyodik olarak hareket ettirmelerini gerektiriyordu, bu da yolu izlemeden yapılabiliyordu. Tesla geçtiğimiz günlerde sürücülerin dikkatini izlemek ve dikkatsiz olduklarında sürücüleri uyarmak için dahili kameralar kullanmaya başladığını duyurdu.

Tesla‘nın araç kazalarına katkıda bulunan eşit derecede önemli bir diğer faktör de şirketin sensör teknolojilerini seçmesidir. Tesla sürekli olarak lidar kullanımından kaçındı. Basitçe söylemek gerekirse, lidar radar gibidir, ancak radyo dalgaları yerine lazerlerle. Nesneleri tam olarak tespit edebiliyor ve mesafelerini tahmin edebiliyor. Waymo, Cruise, Volvo, Mercedes, Ford ve GM dahil olmak üzere otonom araçlar üzerinde çalışan hemen hemen tüm büyük şirketler, otomatik araçların ortamlarını algılamasını sağlamak için lidar’ı temel bir teknoloji olarak kullanıyor.

Kameralara güvenerek, Tesla‘nın Otopilotu parlama ve karanlık gibi zorlu aydınlatma koşullarından kaynaklanan potansiyel arızalara eğilimlidir. Tesla soruşturmasının duyurusunda NHTSA, olayların çoğunun yanıp sönen acil durum araç ışıklarının, işaret fişeklerinin veya diğer ışıkların olduğu karanlıktan sonra meydana geldiğini bildirdi. Lidar, aksine, herhangi bir aydınlatma koşulunda çalışabilir ve karanlıkta “görebilir”.

Soruşturmanın sonuçları
Ön değerlendirme, NHTSA’NIN bir geri çağırmaya yol açabilecek bir mühendislik analizine devam edip etmeyeceğini belirleyecektir. Soruşturma sonunda gelecekteki Tesla Otopilotunda ve diğer kendi kendine sürüş sisteminde değişikliklere yol açabilir. Soruşturma ayrıca dolaylı olarak gelecekteki otonom araçların konuşlandırılması üzerinde daha geniş bir etkiye sahip olabilir; özellikle, soruşturma lidar ihtiyacını güçlendirebilir.

Mayıs 2021’deki raporlar Tesla‘nın lidar sensörlerini test ettiğini göstersede, şirketin teknolojiyi sessizce düşünüp düşünmediği veya mevcut sensör sistemlerini doğrulamak için kullanıp kullanmadığı belli değil. Tesla CEO’su Elon Musk, 2019’da lidar’ı “aptal işi” olarak nitelendirerek pahalı ve gereksiz olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, Tesla‘nın sürücünün dikkatini izleyen sistemleri tekrar gözden geçirmesi gibi, NHTSA soruşturması da şirketi gelecekteki araçlara lidar veya benzeri teknolojiler eklemeyi düşünmeye itebilir.

kaynak:thenextweb.com