nasa
nasa

NASA Tamamen Elektrikli Uçak Üretti (Elektrikli Uçak Projesi)

Günümüzde artık uçakla yolculuk seyahatlerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle mesafelerin uzun olduğu zamanlarda otobüs, tren veya arabaya göre en hızlı ulaşım aracı olarak uçak tercih ediliyor. Dünyada bir günde ortalama 100.000’e  yakın uçak uçuyor. Çok uzun mesafeleri kısaltmak güzel.

Normalde araba ile günler hatta haftalar sürebilecek mesafeleri birkaç saatte alabilmek şüphesiz büyük kolaylıktır ama bahsettiğimiz 100.000 uçağın tükettiği yakıt ve çevreye verdiği olası zararları da göz ardı etmemek gerekiyor.

Peki iklim değişikliğini dikkate aldığımızda hızlı seyahat yöntemi olarak uçakları kullanmamız ne kadar etkili? Dünyaya verilen zarar elektrikli uçaklar vasıtasıyla çözülebilir mi? İşte yanıtı:

Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim, günümüzde iklim değişikliğinin ardındaki önemli sebeplerden biri seyahat şeklimizdir ve bunda uçakların payı çok fazladır. Yapılan araştırmalar dünya genelindeki toplam sere gazının yüzde dördünün (%4) uçaklardan yayıldığını ortaya koyuyor. Avrupa Birliği tarafından yayınlanan rapor hiç iç açıcı değildir.

Türkiye üzerinden örnek verecek olursak doğusundan batısına yapılan bir uçuşta ortaya çıkan sera gazının Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yaşayan bir kişinin yaklaşık olarak yarım yıl boyunca evini ısıtması ile ortaya çıkan sera gazı salınımına eşit olduğu ifade ediliyor. Her geçen gün artan ulaşım ihtiyacına cevap verecek şekilde uçuş sayısının da artması durumun ciddiyetini ortaya koymaya yetiyor.

Uçaklar yakıt olarak Kerosen adında ki bir maddeyi kullanıyorlar. Bir Boeing 747’yi örnek  alırsak deposu yaklaşık 200.000 litre Kerosenle doluyor.

 Bunun Anlamı Ne Biliyor musunuz?

Uçak hareket halindeyken her saniye 4 litre yakıt kullanıyor. Her uçakta bu rakam aynı olmasa da tüketimin çok ciddi rakamlara ulaştığını görebiliyoruz. Uçaklar aynı zamanda atmosferde, temelde karbondioksit ve su buharının dışında nitrik asitte bırakıyor. Bırakılan bu maddelerin küresel ısınma üzerinde atmosferin ısınması açısından çok büyük bir etkisi olduğu ifade ediliyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı tarafından 2050’ye kadar uçakların karbon salınımının %50 oranında azaltılması planlanıyor. Tabi bunu çözümü olarak birkaç farklı yol bulunuyor.

Kerosen gibi doğaya zararları bulunan yakıtları kullanmak yerine elektrikli uçaklar üzerinde çalışmakta bu projelerin başında geliyor.

Elektrikli uçak fikri başlangıçta kulağa garip geliyor ama 2012 senesinde bir elektrikli uçak, içerisinde bir yolcusuyla beraber 326 km hıza ulaştı. Bir Boeing 787’nin ise kerosen yakıtını kullanarak saatte 940 km hızla 240 yolcu taşıyabildiği biliniyor.

Elektrikli yolculukla 326 km hızla tek yolcu ve  standart yakıtla 940 km hızla 240 yolcu. Çevre odaklı düşünüldüğünde elektrikli uçakta taşımacılığının önünde ciddi zorluklar bulunuyor.

Bütün bu zorluklara rağmen ise sektöre dair umut verici gelişmeler yaşanmıyor değil.

Ulusal Havacılık  Ve Uzay Dairesi NASA’nın geçtiğimiz günlerde tamamen elektrikle çalışan ve mürettebatının da taşınabildiği  Maxwell X-57 isimli aracı tanıtıldı. Aslında İtalyan yapımı olan bu uçak modifiye edilerek tamamen elektrikli hale getirildi.

14 elektrikli motor bulunan ve gücün lityum iyon bataryalarla korunduğu bu uçak kurumun gelecekteki projeleri üzerinde doğrudan etkili olabilir. Elektrikli araçların günümüzde yaygınlaşması otomobil bazında hız kazanmışken bütün engeller ortadan kalktığında dünyanın birçok yerinde normal bir uçuş sınırında elektrikli yolcu uçaklarını görmemiz hiçte uzak görünmüyor.