Intel , Pentagon ile büyük bir çip yapma anlaşması imzaladı

Şirket, ABD merkezli bir yarı iletken üretim ekosistemi oluşturma çabasının bir parçası olacak.

Intel, ABD’nin yarı iletken üretme konusundaki yeteneklerini artırma çabalarının bir parçası olarak kritik Savunma Bakanlığı (Savunma Bakanlığı) sistemlerinin gerektirdiği bilgisayar çiplerini yurt içinde tasarlamak ve üretmek için Pentagon ile bir anlaşmayaptı.

Bu, tüketici elektroniğinden otomotive kadar çok sayıda endüstrinin ürünlerini inşa etmek için gereken kilit bileşenleri güvence altına almak için mücadele ettiğini gören küresel bir yarı iletken kıtlığı bağlamında ortaya çıkıyor.

Anlaşma, yarı iletkenler için ABD merkezli bir ticari üretim tesisi ekosistemi oluşturmak amacıyla, ulusal güvenlik teknolojisi Hızlandırıcısı (Nstxl) tarafından başlatılan ve rampa-C (Rapid Assured Microelectronics Prototypes – Commercial) adı verilen bir programın ilk aşamasının bir parçası.dökümhaneler olarak da adlandırılır.

Rampa-C, Pentagon’un kritik yarı iletken teknolojisine erişmesini sağlayacak ve aynı zamanda ABD’yi çip tasarımı, üretimi ve ambalajlamadaki en son gelişmelerden haberdar ederek genel tedarik zinciri güvenliğini güçlendirmek için tasarlandı.

Yarı iletkenleri hem tasarlayan hem de üreten tek ABD şirketi olan Intel, rampa-C üzerinde çalışmak için mantıklı bir seçim gibi görünüyor. bu yılın başlarında şirket, Savunma Bakanlığı ile birlikte yürütülen çalışmalara öncülük edecek olan Intel Foundry Services adlı özel bir dökümhane işletmesi başlattı.

Intel‘in CEO’su Pat Gelsinger, “Intel, teknolojinin ön saflarında mantık yarı iletkenleri tasarlayan ve üreten tek Amerikan şirketidir” dedi. “Intel Foundry hizmetlerini bu yılın başlarında piyasaya sürdüğümüzde, yeteneklerimizi ABD hükümeti de dahil olmak üzere daha geniş bir ortak yelpazesine sunma fırsatına sahip olmaktan heyecan duyduk ve bu potansiyelin rampa-C gibi programlarla yerine getirildiğini görmek harika.”

Santa Clara firması, ABD’de sağlam bir yarı iletken ekosistemi oluşturmak amacıyla Pentagon’un özel entegre devrelere ve ticari ürünlere olan ihtiyaçlarını desteklemek için IBM, Cadence ve Synopsys gibi endüstri liderleriyle ortaklık kuracak.
Şu anda, bilgisayar çipleri için tedarik zinciri, Savunma Bakanlığı gibi ulusal güvenliğin merkezinde yer alan kuruluşlar için güvenlik riski oluşturan ve fırlatma rampası-C’nin arkasındaki neden olan güvenlik açıkları nedeniyle sakat kalmaktadır.

Tarihsel olarak, şirketler kendi yarı iletkenlerini tasarlamayı ve üretim sürecini üçüncü taraf dökümhanelere dış kaynak sağlamayı tercih etmişlerdir. Yarı iletkenlerin üretilmesinin karmaşıklığı göz önüne alındığında, pazar hızla konsolide oldu ve dünyanın bilgisayar çipi siparişlerinin çoğunun yerleştirildiği dökümhaneleri işleten sadece bir avuç şirket kaldı.

Bunların en ünlüsü Samsung ve TSMC’DİR. Sonuç olarak, dünyanın toplam yarı iletken üretim kapasitesinin yaklaşık dörtte üçü Çin, Japonya, Güney Kore ve Tayvan’dan geliyor – ve dünyanın gelişmiş yarı iletken üretim kapasitesinin neredeyse tamamı (on nanometrenin altındaki düğümlerde) Güney Kore ve Tayvan’da bulunuyor.

Aynı zamanda, ABD’deki üretim kapasitesi önemli ölçüde azaldı. Yarıiletken Endüstrisi Birliği (SIA) tarafından yürütülen yakın tarihli bir rapora göre, ABD 1990 yılında küresel yonga üretim kapasitesinin %37’sini elinde tutuyordu – bu rakam, çoğunlukla endüstrinin gelişmesine yardımcı olmak için devlet sübvansiyonlarının durgunluğundan dolayı bugün %12’ye düştü.

Bu, ABD’deki Savunma Bakanlığı gibi kilit kuruluşların kritik güvenlik sistemleri için bile yerli yarı iletken tedariklerine sınırlı erişime sahip olduğu anlamına geliyor – ve ülkenin uzun vadede bilgisayar çipleri için kendi ihtiyaçlarını karşılama kapasitesi üzerinde bir soru işareti var.

Son aylarda, Covıd-19 pandemisi akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler gibi ürünlere olan talebi artırdığı için bu sorun ön plana çıktı ve bu da bilgisayar çipleri tedarik eden dökümhanelere baskı yaptı. Fabrikasyon tesisleri, yeteneklerinin sınırlarına ulaşmış ve 2022’ye kadar sürmesi beklenen ve şu anda bileşenlere dayanan herhangi bir endüstriye damlayan küresel bir yarı iletken sıkıntısı yaratmıştır.

Gelsinger,” geçen yılın en derin derslerinden biri, yarı iletkenlerin stratejik önemi ve güçlü bir yerli yarı iletken endüstrisine sahip olmanın ABD için değeri ” dedi.

Amazon, Cisco, Google, Apple, Microsoft ve HPE gibi teknoloji devleri, ABD hükümetini ülkenin üretim yeteneklerinin genişlemesini finanse etmek için 50 milyar dolar yatırım yapmaya çağıran Amerika’da yarı iletkenler Koalisyonu’nu (SIAC) oluşturarak tepki gösterdi.

Çağrı duyulmuş gibi görünüyor. Bu yılın başlarında ABD Senatosu, yarı iletkenlerin ulusal üretimini artırmak için 52 milyar doların kilidini açacak bir dönüm noktası tasarısınıkabul etti.

Bununla birlikte, bilgisayar çipi üretimi için yerel bir ekosistem geliştirmek paradan daha fazlasını gerektirir. Bu nedenle ABD hükümeti, RAMP-C’ye ek olarak, yarı iletkenlerin tasarım ve imalatının farklı aşamalarında ulusal yetenekleri artırmak için tasarlanan iki tamamlayıcı program olan RAMP ve SHIP’İ daha başlattı.

Rampa-C döküm yeteneklerine olan ihtiyacı giderirken, rampa fiziksel tasarım süreciyle ilgilenir ve gemi entegre devrelerin paketlenmesine ve test edilmesine bakar.

Intel, arizona’daki iki yeni dökümhane sayesinde ABD merkezli kapasiteyi genişletmek için ayrı ayrı 20 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını açıkladı.

Intel döküm hizmetleri Başkanı Randhir Thakur şunları söyledi: “IBM, Cadence, Synopsys ve diğerleri de dahil olmak üzere müşterilerimiz ve ekosistem ortaklarımızla birlikte, yerli yarı iletken tedarik zincirini güçlendirmeye ve ABD’nin hem Ar-Ge hem de ileri üretimde liderliğini sürdürmesini sağlamaya yardımcı olacağız.”

Kaynak:www.zdnet.com