Apple, Microsoft ve Amazon siber saldırıları konusunda Biden ile görüşecek

ABD Başkanı, ABD’li teknoloji devlerinin Ceo’larını kritik altyapının yabancı siber saldırganlardan nasıl korunabileceğini tartışmaya davet ediyor.

ABD Başkanı Joe Biden, özel sektörün fidye yazılımı ve yazılım tedarik zinciri saldırılarıyla mücadelede nasıl yardımcı olabileceğini tartışmak üzere Apple CEO’su Tim Cook, Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Amazon Başkanı ve CEO’su Andy Jassy’yi Beyaz Saray’a davet etti.

Bloomberg tarafından bildirilen yaklaşan toplantı,Amerika’nın kritik altyapıya yönelik büyük siber saldırılara karşı dayanıklılığı ile ilgili ve Biden’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “sınır dışı”olması gerektiğini söyledi.

Temmuz ayında Biden, ABD’nin “gerçek bir atış Savaşı” yapması halinde bunun büyük bir siber saldırıya yanıt olacağına inandığını söyledi. ABD devlet kurumları ve kritik altyapı sağlayıcıları karşı karşıya birçok ransomware ve casusluk saldırıları sırasında salgını da dahil olmak üzere, bu solar rüzgarlar, yazılım tedarik zinciri casusluk krizive ransomware saldırılara karşı Colonial Pipeline, Kaseya ve et packer JBS.

Bloomberg kaynaklarına göre, Cook, Nadella ve Jassy etkinliğe 24 Temmuz Çarşamba öğleden sonra katılmayı planlıyorlar.

Toplantıya, Bankacılık, enerji ve su hizmetleri sektörlerindeki kritik altyapı kuruluşlarının siber güvenliği ve hükümetle işbirliğini nasıl geliştirebileceğini tartışmak üzere Google, IBM, Southern Co ve JPMorgan Chase şefleri de davet edildi.

Microsoft, AWS, Cisco, FireEye ve IBM şu anda Biden’in Mayıs ayı siber güvenlik yürütme emrinin bir parçası olarak ABD’nin kritik altyapısını güçlendirmek için hükümet liderliğindeki çabalara katılıyor.

Yazılım tedarik zinciri saldırılarının artması, açık kaynaklı veya özel yazılım olsun, üçüncü taraf kodlarının doğrulanmasındaki zorluklar nedeniyle Avrupalı siber güvenlik ekiplerini de endişelendiriyor.

Microsoft’ta, birçok önde gelen ABD siber güvenlik firmasında ve birkaç devlet kurumunda uzlaşmalara yol açan SolarWinds saldırısı, ABD’nin kritik altyapısına yönelik siber güvenlik risklerini vurguladı.

Diğer tehdit, Pekin destekli bilgisayar korsanlarının Microsoft’un yamaları kullanıma sunulmadan önce istismar ettiğini iddia eden Microsoft Exchange Server gibi yaygın olarak kullanılan kurumsal yazılımlardan geliyor.

 

kaynak:www.zdnet.com