Zaman Yönetimi Nedir, Zaman Nasıl Yönetilir?

Zaman Yönetimi Nedir, Zaman Nasıl Yönetilir?
Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi, gün içerisinde yapılacak olan aktivitelerde ki üretkenliği, verimliliği artırma, harcanılacak zamanı belirli ve bilinçli bir şekilde kontrol altına alma yöntemidir.

Zaman Yönetimi için ;

  • Amacınızın ne olduğunu
  • Haftalık, aylık ya da yıllık planlarınızı
  • Öncelik vermeniz gereken durumları
  • Gereksiz yere vaktinizi sömüren işleri

belirleyerek başlamalısınız.

Uyku Zaman Yönetimi için en büyük düşmandır.

Biyolojik uyku saatinizden fazla uyuyorsanız, gün içerisinde yapmanız, vakit ayırmanız gereken işlerden çalmış oluyorsunuz. Bu istenilen bir durum değildir.

Zaman Türleri

Zaman türleri üçe ayrılır;

  • Psikolojik Zaman
  • Bedensel (Biyolojik) Zaman
  • Yönetsel Zaman

Biz sadece yönetsel zaman türünü kontrol edebilme imkanına sahibiz.

Psikolojik Zaman

Sevdiğimiz bir işle uğraşırken zaman hepimize hızlı geçer. Sevdiğimiz dostlarla vakit geçirirken, eğlenceli sohbet ortamlarında geçen süre göz açıp kapayıncaya kadardır.

Sevmediğimiz bir ile meşgul olurken de zaman sanki ilerlemiyormuş gibi gelir.

Zaman Yönetimi ‘nin mümkün olmadığı bir zaman türüdür.

Bedensel (Biyolojik) Zaman

Her canlı gibi insanlarda doğar, büyür yaşar ve ölürler. İlk on, on beş yıl genellikle istediğimizi yapmakta özgür olduğumuz zamandır. Ömrümüzün de son beş yılı yaşlılıktan dolayı bir şeyler yapacak enerjimizin olmadığı zamandır.

Bu zamanlar arasında geçen – yaklaşık kırk yıl – bedensel (biyolojik) zamandır.

Zaman Yönetiminin mümkün olmadığı bir zaman türüdür.

Yönetsel Zaman

Zaman Yönetimi ‘ni uygulayabileceğimiz zaman türüdür. Yani yaşadığımız zamanın kendisidir.

Kendinizi Geliştirdiğiniz, araştırma zinciri uyguladığınız, resim yapıp müzik dinlediğiniz, kısacası gün içerisinde harcanılan zaman türüdür.

Tavsiye Yazı: Araştırma Zinciri Nedir? Nasıl Oluşturulur

Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Planlama

“Planlı olan bir aptal, planlı olmayan bir dâhiyi yener”.

Warren Buffet

Yapaya karar verdiğiniz tüm işleri planlayarak sıraya koyun. Bu hem ilerleme takibi yapmanızı hem de düzenli olmanızı sağlar.

Sosyal Medya

Zaman yönetiminin en büyük düşmanlarından bir tanesi de sosyal medyadır.

Vakit ayıracağınız işin süresinin büyük bir kısmını sizden çalar. Elinizden geldiğince sosyal medyayı azaltarak kendinize, işlerinize ayıracağınız zamanı çoğaltın.

Hayır Diyememek

Şimdi sizden sırf hayır diyemediğiniz için yapmış olduğunuz gereksiz işleri düşünmenizi istiyorum ve bu işleri yaparken zamanınızın ne kadarını kaybettiğinizi. Eğer o zamanı kaybetmeseydiniz neler yapabilirdiniz?

Tavsiye Yazı: Hayır Diyebilme Sanatı, Hayır Demek İçin Ne Yapılabilir?

Konsantrasyon

Konsantrasyon, zaman yönetiminin temel yapı taşıdır. İyi bir konsantrasyonla birçok zorluğun üstesinden gelinip çalışma verimliliğini arttırabilirsiniz.

Konsantrasyon iki farklı şekilde dağılır. Bir kendi kendine bir işle uğraşırken aklını başka düşüncelerle meşgul ederek.

İkincisi dış etkenler yüzünden; masa üstünde gereksiz dikkat dağıtıcı karmaşıklık olması. Bunları en aza indirgeyerek hatta mümkünse yok edip istediğiniz işe konsantre olarak zamanınızı yapacağınız işe odaklanabilirsiniz.

Olumsuz Haberler

Olumsuz bir haber aldığınızda; özellikle günün sabah saatlerinde, geriye kalan zamanda motivasyon, moral bozukluğu yüzünden içinizden hiçbir şey yapmak gelmeyebilir.

Bunun önüne geçmek için uygulayabileceğiniz bir teknik vardır. Eğer birisinin size kötü bir haber vereceğini anladığınız zaman, onu dinlemek yerine kağıda yazmasını söyleyin. Siz öncelik verdiğiniz işleri hallettikten sonra kağıda bakıp durumu değerlendirirsiniz.

Bu teknik moralinizi bozmadan, dikkatinizi dağıtmadan yapacağınız işi tam verimlilikle sürdürmenizi sağlar.

Öneri:

Zaman Yönetimi sırasında saat tutmak önemlidir.

Telefon saatleri, dikkatinizi dağıtıp ya da ilginizi başka bir yöne çekme potansiyeline sahip olduğundan dolayı, kendinize bir çalar saat temin ederek; Pomodoro Tekniği ile çalışabilirsiniz.