Xiaomi Telefona Google Camera Nasıl Yüklenir?

gcam
gcam

Google Camera(Gcam) Nedir ?

Google Kamera Google Pixel akıllı telefonlar ve diğer markaların anlaşmalı modellerinde kullanılan Google tarafından geliştirilen gerçekten güzel bir kamera uygulaması. Diğer markaların kamera uygulamaları ve bağımsız şekilde geliştirilen uygulamaların aksine Google Kamera gerçekten iyi işler çıkartmayı başaran bir uygulama diyebiliriz. Öyle ki diğer android kullanıcıları da bu uygulamayı
cihazlarında kullanmak istiyorlar. Bu yazımızda Xiaomi telefonlar için bu uygulamayı yükleyebiliriz bunu göstereceğiz. Xiaomi için diyoruz ama aynı mantıkla diğer cihazlara da yüklenebilir. Aşağıda birkaç görselle yaptığı işleri gösterip size nasıl yüklendiğini anlatmaya çalışacağız.

Not : Görseller bu site üzerinde ki bir kullanıcı tarafından çekilmiştir.

Xiaomi Telefona Google Camera Nasıl Yüklenir?

Öncelikle cihazınızın işlemcisi snapdragon 845 , snapdragon 710 ise ve android 9 güncellemesini aldıysanız burada ki bağlantıya tıklayarak sürümleri tek tek indirip sorunsuz çalışan sürümü cihazınıza kurabilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Diğer türlü ise baya uğraşacaksınız gibi. Ama merak etmeyin size yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle Bootloader kilidini açtıktan sonra Twrp yüklemeniz ve Magisk’i yüklemeniz gerekiyor. Bundan sonra camera2api yükledikten sonra cihazınız Google Camerayı yükleyecek duruma gelecek. Unutmadan söylemek gerek bu tür işlemler cihazları fabrika ayarlarına çevirebileceğinden lütfen yedekleme yaptıktan sonra bu işlemlere devam edin.

Bootloader kilidi açma adımları

1. Adım: Burada ki siteye giriş yapıp sonra “Unlock Now” butonuna tıklıyoruz.
2. Adım: Karşımıza çıkan ekrandan programı indiriyoruz ve kurulum yapıyoruz.
3. Adım: Telefonu bilgisayara takıp Fastboot moduna almamız gerekiyor. (Fastboot modu güç ve ses kısma tuşuna basılarak Fastboot yazısını görene kadar bekleyerek açılıyor.)
4. Adım: Programda telefon göründüğünde Unlock tıklıyoruz ve hesabımıza giriyoruz.
5. Adım: ‘Current account is not bound to this device’ hatasını alan kişiler telefonu tekrar normal başlatıp Settings Additional Settings  Developer Options  Mi Unlock Status “Add account and device” tıklaması gerekiyor
6. Adım: Bu aşamada 10008 hatası alanlar PlexVpn‘i indirmesi gerekiyor.
7. Adım:  “China – Xuzhou” seçiyoruz ve aktif ediyoruz.
8. Adım: Tekrar 5. Adımdaki yazı çıkacaktır.
9. Adım: O sorunu hallettikten sonra 4. Adıma tekrar dönüyoruz ve unlock kilidi açabiliriz.
10. Adım: 3 kere seçenekte yeşil olduğunda işlem başarılı olacaktır.

Bootloader kilidi bu sayede açılmış olacaktır. Sırada cihazınızın kod adını(Model Kodunu) öğrenmeniz gerekiyor. Bunu cihaz bilgisinden öğrenebilirsiniz.

Şimdi kurulum zamanı. Buradan bu siteden size uygun twrp bulun ve bu programı indirip bu programın(Adb) içerisine atın.

Attıktan sonra tekrar telefonu fastboota alın ve pcye bağlayın. Adb klasörüne girip shift , ctrl tuşlarına basılı tutup mousenin sağ clickine basın komut penceresine basın ve aşağıda ki kodları sırası ile yazın;

fastboot flash recovery twrp.img
fastboot flash recovery (rardan cıkardıgınız dosya ismi).img
fastboot boot (rardan cıkardıgınız dosya ismi).img

Kodları yazdıktan sonra twrp flashlanmış olacaktır.

Bootloader ve twrp kuruldu. Tek yapmamız gereken root atmak. Cihazı rootlamanız için magisk dosyasını telefonunuza indireceksiniz . İndirdikten sonra cihazı kapatıp twrp moduna almanız ve install bölümüne gelerek magisk 17.3.zip dosyasınıseçmeniz gerekiyor. Reboot dedikten sonra dikkat ederseniz yeni uygulama magisk diye gelecek.

Google kamera vs için  Rootu kaldırmak için ise yine twrpye gelip bunu yüklemeniz yapmanız gerekiyor.

Son olarak bunları yapıyoruz.

Bu dosyayı indirdikten sonra MAGISK uygulamasını açıp sol taraftan modüller kısmına gelip ve  “ + “ tuşuna basıyoruz. Altta karşınıza çıkan ekrandan biraz önceki indirdiğiniz dosyayı gösterin ve yükleyin. Yüklendikten sonra yeniden başlat deyin.  CAMERA2 api aktif olduğuna göre artık Google camera’yı indirebiliriz. Bu verdiğim linkten her sürümü deneye yanıla indirip kurup deneyimleymeniz gerekiyor. İşte bu kadar umarım bu uzun yazının içinden çıkıp kurulumu yapabilirsiniz.

TECHNOPOST
Teknoloji dünyasına ilişkin gelişmeleri yakından takip edebileceğiniz technopost ile telefonlar, bilgisayarlar, donanımlar, oyunlar, mobil uygulamalar ve internet ile sosyal medya konusunda güncel haberlere erişebilir, içeriklerimize göz atabilirsiniz.