Venüs ve Uranüs Neden Güneşin Etrafında Ters Döner ?

Venüs ve Uranüs Neden Tersine Döner
Venüs neden ters döner

Uzay, gökbilimcilerin çözmesi için içerisinde birçok gizem barındırır. Bunlardan bir tanesi, uzun yıllardır açıklanamamış olan; Venüs ve Uranüs ‘ün güneş çevresindeki diğer gezegenlerle kıyaslandığında neden ters yönde döndüğüdür.    

Venüs doğudan batıya kendi ekseni etrafında dönerken, – kendi gezegenimizde dahil olmak üzere – diğer tüm gezegenler batıdan doğuya doğru dönüyor ve bilim adamları buna neyin sebep olduğunu henüz anlayamadı.

Gezegenlerin hepsi aynı şekilde dönmesi gerekirken: Güneş Sistemimizin oluşmasını sağlayan, çöken ve dönen gaz bulutu tarafından, çoğu gezegenin -dünya gibi- dönme yönünün eski rotasyondan aktarıldığı düşünülmektedir.

Ancak Venüs ve Uranüs bu konuda istisnalardır. Venüs retrograde rotation, olarak bilinen özelliğe sahiptir ve Güneş’in rotasyonuna karşı döner. Ama bu nasıl mümkün olabilir?

En uzun süredir devam eden hipotezlerden biri, Venüs ve Uranüs‘ün başlangıçta saat yönün tersine döndüğü – dünya ve diğer gezegenlerin hala yaptığı gibi – ancak bir noktada onları ters yönde dönmelerine neden olan devasa nesnelerin (belki de diğer gezegenlerin) çarptığıdır.

Son yıllarda, gökbilimciler Venüs ve Uranüs’ü bağımsız olarak inceleyip başka açıklamalar aradı.

Uranüs Neden Ters Döner ?

uranus neden ters doner2011 yılında yapılmış olan simülasyonlar bir dizi küçük çarpışmanın, büyük bir etki yerine, Uranüs ‘ün dönüşünü 98 derecelik bir açıya düşürdüğünü göstermiştir.

Bu aynı zamanda gezegenin uydularının, neden aynı açıda döndüğünü açıklayabilir.

2009’da gökbilimciler, tarafından ortaya konan alternatif bir açıklama; Uranüs ‘ün bir zamanlar büyük bir uyduya sahip olduğu ve yerçekimi kuvvetinin, gezegeni kendi tarafına doğru düşmesine neden olduğudur.

Sonunda, uydu başa bir gezegen tarafından kozmik bir langırt oyunu gibi yörüngeden çıkarılabilirdi.

Venüs Neden Ters Döner

venus neden ters doner

En yakın komşumuz Venüs’e gelince, bilim adamları başta saat yönünün tersine dönmeye başladığını, sonra neredeyse statik olacak kadar yavaşladığını ondan sonra da şuan ki gibi saat yönüne doğru döndüğünü ileri sürdüler.

Bu, gezegenin bugünkü yavaş dönme sebebini açıklayabilir.

Venüs kendi ekseni etrafında dönmesi yaklaşık olarak 243 dünya günü sürer, ancak Güneşin ekseni etrafında dönmesini yaklaşık olarak 225 dünya günü sürer. Eğer Venüs‘te yaşıyor olsaydık günlerimiz, yıllarımızdan daha uzun olacaktı ve güneş batıdan doğardı.

Gökbilimciler Güneş’in Venüs ‘ün yoğun atmosferine güçlü bir çekim gücü uyguladığını düşünüyorlar. Uygulanan çekim gücünün yaratacağı gelgitler; Venüs’ün tersine dönmesine neden olabilir.

Bu gelgit torklarının fikri  sıcaktaki yoğun atmosferin, Güneşin parlak tarafı soğuk tarafından çekilir. Gezegensel bir çarpışmayla birlikte ters yönde dönme Venüs için en köklü açıklamalardan biridir.

Şimdilik kimse, Venüs ve Uranüs’ü Güneş Sistemimizin en tuhaf gezegenleri yapan özelliğin ne olduğundan yüzde yüz emin değil.

Peki, diğer gezegenlerde yaşam olma olasılığı var mı?