Sana Şans Verirsem Adam Değilim! Edward Teach

Edward Teach Son Direniş
Edward Teach

Yer: Karayipler Ve Kuzey Amerika’nın Batı Sahilleri

Suç: Korsanlık

Sana Şans Verirsem Adam Değilim! Edward Teach

En başarılı korsan olmaya çok uzak olsa da, Edward “Karasakal” Teach o zamanın en kötü korsan unvanına sahipti. Başlangıçta Kraliçe Anne Savaşı (1702 – 1713) sırasında emir altında çalışan devlet korsanlığı yapıyordu, savaşlar sona erdiğinde tekrar korsanlığa geri döndü.

1716’da Edward “Karasakal” Teach, Bahama’da bulunan Nassau “korsan cumhuriyeti” ne gitti. Orada Kaptan Benjamin Hornigold’la tanıştı. Hornigold, Karasakal’ı yelken sorumlusu görevini verdi.  Hornigold ile Karasakal, Küba ve Bermuda çevresindeki sularda ve Amerika’nın Doğu Sahili boyunca gördüğü bütün gemilere savaş açıp yağmadılar.

İspanyol bir savaş gemisi ile yaptığı savaşta ağır yaralanan Stede Bonnet, mürettebatının yarısını kaybettiği ve geri kalan 70 kişi liderlerine olan inançlarını yitirdiği sırada Hornigold ve Karasakal‘la karşılaştı. Bu üç adam güçlerini birleştirdi ve Bonnet geçici olarak Revenge adlı gemisinin kontrolünü Edward “Karasakal” Teach ‘e teslim etti.

Yönetimi ele Alma

Hornigold, Kasım 1717’de Martinik adası yakınlarında ki baskın sırasında 200 tonluk bir

fırkateyn olan La Concord de Nantes’i ele geçirdi. Hornigold, daha sonrasında bu değerli geminin kontrolünü de Karasakal‘a verdi.

Karasakal bu fırkateyne “Queen Anne’s Revenge” (Kraliçe Anne’in İntikamı) ismini verdi.

Kral George, Aralık ayında resmi olarak korsanlığı tamamen bırakanlara idam cezasının verilmeyeceğini onaylayan Dokunulmazlık Kanununu çıkardı.

Hornigold, istedikleri gemiye – İngiliz gemileri de dahil olmak üzere – saldırabilecekleriyle ilgili kararda Karasakal‘la anlaşmazlık yaşadı. Mürettebatın ortak oyuyla kaptanlığı elinden alınan Hornigold, Kral’ın affından faydalanarak Karasakal‘la yollarını ayırdı.

Bonnet ‘in adamları da bu olaydan sonra Karakal ‘ın emrine girmeyi seçerek onu terk etti. Karasakal,  yardımcılarından birine Revenge ’ın sorumluluğunu verdi ve Bonnet ‘i gemisinde tutsak olarak tuttu.

Karasakal, daha sonrasında Charleston limanını ablukaya aldı. Kuzey Carolina’ya gitti ve dokuz gemi ele geçirdi.

Charleston’dan ayrılırken Queen Anne’s Revenge karaya oturdu. Karasakal filosunu Topsail Inlet’e demir attırdıktan sonra, Bonnet’i yanına alarak kara yoluyla, Kuzey Carolina’nın Bath şehrine yolculuk yaptılar.  Karasakal, Bonnet’ten habersiz filoya gizlice geri döndü ve Revenge’le filodaki iki gemiyi yağmalayarak, malları kendi yelkenlisi Adventure’a yerleştirdi.

Dokunulmazlık koşullarını ihlal ettiği için Karasakal’ın kellesini getirene cömert bir servet bağışlanacağı duyuruldu.

22 Kasım 1718’de Teğmen Robert Maynard’ın emrindeki Kraliyet Donanmasına ait iki gemi, Ocracoke Limanında Adventure’ı yakaladı.

Edward “Karasakal“ Teach Son Direniş

Edward Teach Son Direniş

Kraliyet Donanmasına ait iki gemiyi atlatan Karasakal, onları kum adacığına çekti. Kaçmayı aklından geçirmeyen Edward “Karasakal“ Teach, Kraliyet Donanmasına borda ateşi uyguladı.

Duman dağıldığında, geminin güvertesinde sadece teğmen ve birkaç mürettebatı kalmıştı.

Karasakal, mürettebatından 23 kişiye, düşman gemisinin güvertesine çıkmasını emretti.

Mürettebatlar gemiye tırmandığında, güvertenin altında saklanmakta olan 30 Kraliyet Denizcisi olduğu ortaya çıktı.

Karasakal ve Maynard çakmaklı tüfeklerini birbirlerine doğrultarak ateş ettiler. Karasakal hedefini ıskaladı ama Maynard onu karnından vurdu. Yaralanmasına rağmen Karasakal, kendini toparlayarak Maynard’ın kılıcını kudretli palasıyla ikiye ayırdı. Karasakal durumdan faydalanmak istersen Maynard’ın denizcilerinden biri omzuna mızrak sapladı. Silah ve sayı üstünlüğünü kaybeden Karasakal‘ın mürettebatı teslim oldu ama o savaşmaya devam etti.

Ancak 5 kurşun yarası ve 20 kılıç darbesi aldıktan sonra Karasakal sonunda öldü.

Maynard denizcilerinden Karasakal‘ın kellesini cıvadradan sallandırmalarını istedi. Daha sonrasında, diğer korsanlara göz dağı vermek amacıyla, Hampton Nehri kıyısında ki bir kazığa taktı.