Pop Art (Popüler Sanat) Sanat Akımını Tanımlayan 7 Başyapıt

Pop Art (Popüler Sanat) Sanat Akımını Tanımlayan 7 Başyapıt
Pop Art

1950’lerde renkli çıkışını yaptıktan sonra, Pop Art (Popüler Sanat) öne çıkan bir sanatsal akım haline geldi.

Andy Warhol, David Hockey ve Keith Haring gibi tanınmış ustaların yenilikleri sayesinde, türünün tek örneği modernizmin sonunu getirdi ve çağdaş sanatın başlangıcını kutladı.

Popüler Sanat’ın kilit parçaları, sanatsal anlayıştaki bu önemli değişimi kolaylaştırdı. Richard Hamilton’un hareketi, ateşleyen alışılmadık kolajlarından, Roy Lichtenstein’ın en ikonik çizgi roman uyarlamasına kadar,  bu deneysel başyapıtlar popüler kültürün görünen kısmından daha fazlası olduğunu kanıtlar nitelikte.

Peki, Pop Art (Popüler Sanat) Nedir?

Pop Art, ilk olarak savaş sonrası Britanya’da ve Amerika’da birdenbire ortaya çıkan kendine has bir sanat türüdür. Aslında popüler kültüre ve reklam ürünlerinin yaratıcı yorumlamalarına olan bir ilgiyle karakterize edilse de, bu akım sanata olan yeni ve erişilebilir bir yaklaşımın habercisi olmuştur.

Tuhaf olanlardan eleştirel olanlara kadar, 1950 – 1960’larda Pop sanatçıları tarafından meydana getirilen resimler, çağdaş yaşam ve olaylara yorumlar getiriyordu.

Kendisine özgü ikonografisine ek olarak sanatçıların, konuya olan bakış açıları bu türü tanımlamamıza yardımcı olur. Cesur imgeleriyle, canlı renkleriyle ve seri üretimden esinlenmiş yinelemeli yaklaşımıyla bu akım, eşsiz ve fark edilen stili ile ün kazanmıştır.

Pop Art, sanata yön verdiği tartışılmaz bir gerçek. Peki ya dünyayı değiştiren 10 mükemmel sanat eseri?

Tavsiye Yazı: Dünyayı Değiştiren 10 Mükemmel Sanat Eseri

Pop Art (Popüler Sanat), Önemli Çalışmalar

Richard Hamilton, Bugünün Evlerini Bu Kadar Farklı Ve Bu Kadar Albenili Yapan Nedir? (1956)

Pop Art (Popüler Sanat) Richard Hamilton

1956’da yaratılan bu kolajın, İngiltere’de Popüler Sanat’ın tomurcuklanmasını hızlandırdığı düşünülüyor.

İngiliz sanatçı Richard Hamilton, çağdaş sanatçıların, modernite yorumlarını ve onların gelecek ile ilgili tahminlerini tanıtan, Londra’dakini Whitechape Sanat Galerisi’nin This is Tomorrow isimli özel sergisi için meydana getirmiştir.

Sadece Bugünün Evlerini Bu Kadar farklı Ve Bu Kadar Albenili Yapan Nedir?

Öncelikle Hamilton’ın aklına gelen iletişim ile ilgili birkaç tema vardı. Bunlar: kadınlar, erkekler,  yemekler, tarih, gazeteler, sinema, ev aletleri, arabalar, uzay, çizgi romanlar, televizyon, telefon ve bilgiydi. Amerikan dergilerinden kesitler kullanarak, tam anlamıyla popüler kültür parçalarından meydana gelen ve savaş sonrası İngiltere’yi şekillendirmeye başlayan çeşitli etkilerle yorumlarda bulunan bir tablo meydana getirdi.

Andy Warhol, 32 Çorba Konservesi (1962)

Andy Warhol, Campbell's Soup Cans (Campbell'in çorba konserveleri), 1962

1962’de Andy Warhol, kendisinin tanınmış motifi olan Çorba Konservesi’ni keşfetti.

32 Çorba Konservesi, her biri Campbell Çorba Şirketi’nin farklı tatlarını tasvir eden, elle çizilmiş ve damgalanmış 32 adet konserveden oluşmaktadır. Öncü bir Pop sanatçısı olan Warhol, seri üretime ve tekrara olan sanatsal ilgisinden dolayı bu konuyu seçmiştir.

Onu içerdim. 20 yıl boyunca her yıl aynı öğle yemeğini yerdim. Tekrar tekrar aynı şeyi keşfederdim.

Andy Warhol

Bu kanvas koleksiyonunu meydana getirdikten kısa bir süre sonra Warhol, çorba konserveleri üzerinde denemeler yapmaya devam edecekti. Fakat sonraki çalışmalarında, tablo yapmaktan reklamların ticari üretiminde kullanılan bir baskı yöntemi olan serigrafiye doğru yön değiştirdi.

Roy Lichtenstein, Whaam! (1963)

Pop Art (Popüler Sanat) Roy Lichtenstein

Renkli ve çizgi romanlardan esinlenmiş tablolarıyla bilinen sanatçı Roy Lichtenstein, Popüler Sanat’a canlı ve enerjik bir yön verdi. Onun en çok bilinen kompozisyonlarından biri olan “Whaam!”  DC Comics tarafından 1956-1966 arasında yayımlanmış olan “All American Men of War” çizgi roman serisinden bir sahnenin uyarlanmış halidir.

Açık bir çizgi romanı andıran Whaam, iki panel halinde resmedilmiştir. Sağ tarafı olduğu gibi kaplayan Whaam! (Paat!) ünlemiyle birlikte, bu iki kanatlı tablonun sol tarafında bir uçak başka bir uçağı vurur. Bu kompozisyon orijinal tasvire şaşırtıcı şekilde benzemesine rağmen, Lichtenstein birkaç detayı değiştirmiştir: Uçakların dizaynlarını değiştirmiş, konuşma balonunu eklememiş ve renk şemasını değiştirmiştir.

Bu küçük değişimler, seri üretilmiş sanat çalışmalarını kişileştirmek olan, daha büyük amacına hizmet etmiştir.

Ben bir resmi yeniden üretmek için değil onu yeniden düzenlemek için çizerim.

Roy Lichtenstein

Robert Raucshenberg, Retroactive II (Geriye Dönük) (1964)

Robert Rauschenberg, Geriye Dönük II, 1963 1/26/18 # mcachicago

Materyallere olan eşsiz yaklaşımıyla bilinen Robert Rauchshenberg, birleşim ve kolajlarıyla Popüler sanat hareketine katkıda bulunmuştur. En çok hatırda kalan yapıtı, 1964’te meydana getirdiği popüler kültürden esinlenilmiş bir ipek baskı tablosu olan Retroactive II’dir.

Bir kolajı anımsatan Retroactive II, John F. Kennedy’nin ve bir NASA astronotunun portresini içeren dönemin önemli imgelerini öne çıkarır. Dönemin olaylarından esinlenen bu ikonografiye ek olarak çalışmanın yoğun kompozisyonu, fotoğrafik ilhamı ve yapay renk paleti Pop Art estetiğini mükemmel bir şekilde yakaladı.

Davıd Hockney, Daha Büyük Bir Sıçrama (1967)

Pop Art (Popüler Sanat) DAVID HOCKNEY, A BIGGER SPLASH

1960’ların ikinci yarısında İngiliz sanatçı David Hockney, popüler kültürden ilham almış tablolarındaki eşsiz bir konuyu tekrar ele aldı: yüzme havuzu. Kaliforniya’ya olan bir geziden ilham alarak temiz çizgilerin ve modern estetiğin keyfini çıkardı.

1967 baharında,  kendisinin en çok bilinen havuz tablosu olan A Bigger Splash’i tamamladı. Arka planda sadece modern bir evden, katlanır bir iskemleden ve iki palmiye ağacından faydalanan tablonun odak noktası havuzdu. Suyun düz yüzeyinin üzerinde sıçrayan su tarafından engellenen bir atlama tahtası duruyordu. Renk paleti ve kompozisyonun grafik estetiği ile birlikte bu konu Hockey ve dönemin diğer Pop sanatçıları tarafından keşfedilen yeni ilgileri harekete geçirdi.

Claes Oldenburg-Coosje Van Bruggen, Kaşık ve Kiraz (1985-1988)

CLAES OLDENBURG COOSJE VAN BRUGGEN, SPOONBRIDGE VE KİRAZ (1985-1988)

Pop Sanatı ile ilgilenen bir çift olan Claes Oldenburg ve Coosje van Bruggen, büyük boy dış mekân heykelleriyle takdir edilmektedirler. Stilize bir kaşığın üzerinde dengede durmuş parlak bir kirazın destansı tasviri onların en ünlü çalışmalarının arasındadır.

Walker Sanat Merkezi’nin Minneapolis Heykel Bahçesi’nde yerleştirilmiş olan bu heykel, sıradan görünen nesnelere artistik bir görünüm veriyor. Oldenburg ve van Bruggen, ölçekle oynayarak ve böyle basit objeler seçerek seri üretilmiş nesneleri alışılmadık bir sanat çalışmasına dönüştürüyor.

Keıth Haring, Ignorance = Fear (Cahillik = Korku) (1989)

Keith Haring, 1980’lerin New York Sokak kültürüne renkli katkılarda bulunan bir Amerikalı sanatçı ve sosyal eylemcidir.

Pop sanatını halka daha ulaşılabilir ve kaçınılmaz hale getirerek, Pop Art ve grafitiyi birleştirmiştir. Onun sanata olan aktivist yaklaşımına sahip eserlerinden biri 1989’da üretilmiş bir poster olan Ignorance = Fear’dır.

Haring bu posteri the AIDS Coalition to Unleash Power (ACT UP) için yani AIDS’e karşı mücadeleyi ve bu salgın hastalığın sorumlularının belirlenmesini amaçlayan New York’daki bir örgüt için dizayn etmiştir. Eski bir mantra olan ‘ Kötülük görme, kötülük duyma, kötülük konuşma.’  sözünü modernize ederek AIDS salgını sırasında sessiz kalmanın tehlikeleriyle ilgili yorumda bulunur.

Konunun ciddiyetine rağmen poster koyu tonlarda ve grafik bir estetikle Pop Art’ın uyarlanabilirliğini ve sonsuz olanaklarını kanıtlayacak bir biçimde resmedilmiştir.

Pop Art ve birçok farklı akım sanata hep yön vermiştir. Hepsinin ortak noktası, bir hikayeleri olması. Tamamlanmadığı Halde Büyüleyici Olan 10 Resim, hikayeleri ve zamanlarıyla oldukça ilginçtir.

Tavsiye Yazı: Tamamlanmadığı Halde Büyüleyici Olan 10 Resim

Kaynak linki : Popüler Sanat Akımını Tanımlayan 7 Başyapıt