Neden Uçaklar Sürekli Beyaz Renge Boyanır?

Niye Uçaklar Sürekli Beyaz Renge Boyanır
Uçak

Neden uçaklar sürekli beyaz renge boyanmıştır? Bir kaç istisnai uçak dışında tabi ki. Yeni Zelanda bir keresinde, bir Boeing 777 uçağını Yüzüklerin Efendisi için dev bir reklam panosuna dönüştürmüştür. Johannesburg merkezli Mango havayolu, parlak turuncu bir renk kullanmıştı. Bir başka örnekte Sibirya merkezli bir uçak gemisi s7 uçaklarını kireç yeşiliyle renklendirmiştir.

Ama genele bakacak olursak neden yolcu uçaklarının büyük bir çoğunluğu beyaz renge boyanmıştır?

Uçağı Soğuk Tutar

Fizikçi R. John Hansman’ın Business İnsider’da yaptığı açıklama; “Uçakların beyaz veya açık renklerle boyanmasının temel nedeni güneş ışığını yansıtmak ve hem ısıtmayı hem de güneş radyasyonundan kaynaklanan olası hasarı en aza indirmektir”

Concorde 25,56 metre kanat uzunluğu ve 11,30 metre yüksekliğe sahip bir uçaktı. Son derece özel bir yansıtıcı beyaz boya ile boyanması gerekiyordu.

Uçağın yapımında kullanılan karbon fiber ve fiberglas gibi plastik ve kompozit malzemeler, güneş ısısından korunmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle uçağın ön tarafı, uçak radarının bulunduğu yer ve kompozit malzemelerden yapılmış kontrol yüzeyleri genellikle beyaz ya da açık griye boyanmıştır.

Daha Ucuz

Beyazdan başka renklerin kullanılması ekstra ağırlık anlamına gelir. Boeing sözcüsü Telegraph Travel’a “Boya bir uçağa 273 ila 544 kilogram ağırlık ekler” açıklamasını yapmıştır. Uçaklarda ekstra ağırlık, daha fazla yakıt kullanıldığı anlamına gelir ve 544 kilogram ağırlık yaklaşık olarak sekiz yolcuya eşittir.

Uçaklar devasa araçlar olduğu için kullanılacak boya miktarı da bir o kadar fazladır. Bir uçağın tamamen boyanmasının 50.000 ABD Doları ile 200.000 ABD Doları arasında olduğu söyleniyor.

Ayrıca havayolları genellikle uçaklarını diğer taşıyıcılara satmaktadır. Eğer beyazdan farklı bir renk kullanılırsa bu işi daha da zorlaştırır.

Görünürlüğü Arttırır

2011 yılında Human-Wildlife İnteractions dergisinde yayımlanan bir araştırma, kuşlar tarafından fark edebilme olasılığını arttı için, uçakların beyaz ve parlak renkle boyandığı sonucuna ulaşmıştır.

Ancak bu koyu dış cephelere sahip uçakların uçmasının daha riskli olduğu anlamına gelmez.

Sivil Havacılık İdaresi sözcüsü Telegraph Travel’a şunları söyledi: “Uçak boya şemaları ile ilgili güvenlik açısından hiçbir gereklilik yoktur.”

Karartmayı Durur

İkinci Dünya Savaş’ından hemen sonraya kadar, çoğu uçağın dışı boyasız kaldı, ya da sadece havayolu amblemleri ile kaplandı. Hatta son zamanlarda bazı havayolları kendi uçaklarında boya kullanmaktan kaçınıyorlar.

Fizikçi R. John Hansman’ın yaptığı bir diğer açıklama :  “Bu uçaklar zamanla kararmaya başlayacaktı, bu da havayollarının onları sık sık parlatmak için zaman ve para harcamak zorunda kaldığı anlamına geliyor. Yani çoğu havayolu artık açık renkli boya kullanıyor.”

Ama boya estetikten daha fazlasıdır; ABD Federal Havacılık Birliği’ne göre, uçağın ağırlığını etkiliyor ve gövdenin bütünlüğünü koruyor.

Kaynak Linki: Uçakların Neredeyse Her Zaman Beyaz Renge Boyanmasının Nedenleri