Motivasyon Arttıracak 2 Muhteşem Yöntem
Motivasyon Arttırmak

Motivasyon Arttıracak 2 Muhteşem Yöntem

Hiç, kendin için faydalı bir şeyler yapmaya karar verip, sonrasında motivasyon kaybı yaşadığın oldu mu?

Yabancı dil öğrenmeye, bir kitap okumaya ya da herhangi bir enstrüman çalmayı öğrenmeye karar verdikten sonra kendini bu durumda bulman çok normal. Bu yazıda motivasyon kaybetmeni engelleyecek olan iki muhteşem yöntemden bahsedeceğim.

Motivasyonunu Arttıracak Birinci Yöntem:

Kontrolün Kendi Elinde Olduğunu Bilmek.

İnsanlar kendilerinde olayların gidişatını ve kendi davranışlarını değiştirebilme gücünü gördüklerinde yenilmez hale gelirler. Yapılan bir araştırma, kendi başarılarını tesadüf, şans ya da sadece yetenek olarak değerlendiren insanların motivasyon kaybı yaşamalarının daha muhtemel olduğunu ortaya koymuştur.

Kontrolü elde tutmak tamamen bir tercihtir.

İçerisine atılmayı planladığın gelişim sürecine bir seyirci olarak değil de bu sürecin sahibi olarak yaklaştığında kendindeki motivasyon artışını fark edeceksin. Ulaşamadığın hedefler ve devamlılık sağlayamadığını aktiviteler için dış etkenleri sorumlu tutmak kısa vadede Sana iç rahatlığı verirken motive olmanı ve yeni atılımlarda bulunmalı engelleyecektir.

Çünkü yaşadığın ortamda ya da etrafındaki insanların davranışlarında değişiklikler olmadan başarılı olamayacağın fikri zihnine gittikçe daha çok yerleşir. Bunun yerine yapman gereken, sorunları göz önünde bulundurmak ve çözüm üretmeye çalışmaktır.

Hedeflerimizi gerçekleştirmek konusunda bütün sorumluluğu üzerimize aldığımızda motivasyonumuzu kaybetmez ve çaba gösterme konusunda daha kararlı hale geliriz. Senin de hayatında başarısız olmana sebep olduklarını düşündüğüm dış etkenler varsa bu dış etkenleri incelemekle işe başlayabilirsin.

İmkânsızlıklar konusunda şikayet etmek yerine değiştirebileceğin durumlar ya da çözebileceğin sorunlar bulup bunlara odaklanmalısın. Kendi çabanla bir şeyleri değiştirmeyi başardığın zaman kontrolün çoğu noktada senin elinde olduğunu bilecek ve motivasyonunu asla kaybetmeyeceksin.

Motivasyonunu Arttıracak İkinci Yöntem:

Sonuçları Hayal Etmek

Bir işe girişirken ilk başta inanılmaz bir motivasyonla kararlar alıp sonrasında bu konularda daha isteksiz hale gelebilmemizin aslında çok basit bir açıklaması var. Odak Noktası. Anlık olarak odaklandığı noktalar davranışlarını ve hareketlerini belirler.

Senin için değerli olan, ulaşmayı istediğin şeylere odaklandığında bunları elde etmek için çaba gösterme konusunda daha istekli hale gelirsin.

Mesela sigarayı bırakmaya karar veren insanların karar verme anındaki ortak özellikleri genelde sigaranın zararlarına ya da sigarayı bırakmanın getirilerine anlık olarak normalde olduğundan daha fazla odaklanmış olmalıdır.

Bu odaklanma kişide karar verme ve harekete geçme isteği kısaca motivasyon oluşturur vakit geçtikçe günlük hayattaki diğer noktalarla dikkati dağılan insan odağını kaybettiğinde artık sigarayı bırakmak için daha az istekli hale gelir.

Böyle bir durumda farklı yüzeysel yöntemler aracılığıyla sigarayı bırakmaya çalışmak yerine düzenli olarak, bu eylemi yapma amacının hatırlanması ve odak noktası haline getirilmesi çok daha verimli olacaktır.

Bu örnekte olduğu gibi sen de herhangi bir süreç sonunda elde edeceğin faydalara odaklanarak motivasyonunu arttırabilirsin. Eğer ders çalışmakta güçlük çekiyorsan neden ders çalıştığını hatırlamak, yeni bir alışkanlık kazanmaya çalışıyorsan bu alışkanlık sonucunda ne kadar mutlu olacağını hatırlayarak bu konularda daha istekli hale gelebilirsin.

Bu aşamada, sana, ulaşmak istediğim hedefler üzerinden ayırmamak için iki önemli yöntemi önermek istiyorum.

Son Olarak

Birincisi hayal kurmak.

Hayal kurmak insana kendi hareketlerinin sonucunda olacakları deneyimleme imkanı sunar. Kısa süreliğine de olsa oturup, ulaşmak istediğin noktanın hayalini kurduğunda içindeki harekete geçme isteğinin arttığını göreceksin.

İkinci tavsiyem ise not tutmak. Not tutmak zihindekileri daha sağlam temellere oturtmayı sağlar. Bir fikri yazmak, onun zihnimizdeki gerçekçiliğini arttırmakla kalmayıp aynı zamanda daha akılda kalıcı hale gelmesini sağlar.

Tavsiye Yazı: 6 Adımda Etkili Not Tutmak, Not Tutma Teknikleri

Mesela düzenli olarak spor yapmayı hedefliyorsan yapmayı planladığın sportif faaliyetler sonucunda ne kadar sağlıklı birisi olacağını ve bunun sana vereceği mutluluğu cümlelere dökerek not al.

Motivasyonunu kaybettiğinde bu notları gözden geçirmek odak noktanı bu konulara çekecek ve seni kesinlikte daha yenilmez hala getirecektir. Odak noktanı belirlemek için kullanabileceğin bu iki yöntemi uygularken olabildiğince spesifik noktalara odaklanmak daha faydalı olacaktır.

Zihninde genel ifadeler kullanmak yerine olaylara ve anlara yer vermek çok daha farklı bir etki uyandırır. Mesela gitar çalmanın sana vereceği genel mutluluğu düşünmek yerine arkadaşlarınla toplandığın bir zamanda gitar çalarak güzel ve mutlu olarak geçireceğin bir kaç saatin hayalini kurabilirsin.

Bu şekilde kendini motive etmeni sağlayacak daha net ve sağlam noktaları üretmiş olacaksın.

Bu iki yöntemi kullanarak sen de motivasyon dozunu yüksek seviyelerde tutabilirsin. Böylece hedeflediklerine ulaşacak ve elde ettiğin sonuçların keyfini çıkarabileceksin. Bu öneriler doğrultusunda yapacağın değişiklikler bakış açını değiştirmeni sağlayacak.

Kaynak Linki: Motivasyonunu Arttıracak 2 Muhteşem Yöntem