Leonardo da vinci hakkında ilginç bilgiler
leonardo da vinci

Leonardo da Vinci Hakkında Çok İlginç Bilgiler

Yaşamış en iyi bilim adamlarından biri olan Leonardo Da Vinci. Peki biz hakkında kitaplar, filmler ve diziler yapılmış olan bu olağanüstü insan hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

İşte Leonardo Da Vinci hakkında daha önce hiç duymadığınız şaşırtıcı gerçekler.

Gökyüzü

Gökyüzünün neden mavi olduğu hakkında ilk doğru açıklamayı yapan insan Da Vinci’dir. Dalga boyu en düşük ışık mavi ışıktır. Bu nedenle atmosferde diğer ışıklara göre daha fazla tutunur. Bu yüzden gökyüzünü mavi görürüz.

El Becerisi

Leonardo Da Vinci aynı anda bir eliyle yazı yazarken diğer eliyle de çizim yapabiliyordu. Fazladan bir kaç eli olması durumunda neler yapabileceğini hayal dahi edemiyoruz.

Kontak Lens

Kontak lens fikri ilk olarak 1508 yılında Da Vinci’nin aklına gelmiştir. Daha o zamanlar gözlüklerin sapı bile yokken Da Vinci ancak 1999 yılında günümüzde ki haline ulaşabilmiş kontak lens fikrini ortaya atmıştır.

Bill Gates

Bill Gates 1994 yılında Leonardo Da Vinci’nin el yazması kitaplarında bir tanesini tamı tamına 30 milyon dolara satın almıştır. Ve bu kitaptan bazı sayfaların görüntüleri Windows 95’te duvar resmi olarak kullanılmıştır.

Bir Anlık Hata ve Mucize

Da Vinci evlilik dışı bir ilişkiden doğmuştur. Ve bu durum ise insanlar tarafından dışlanmasına sebep olmuştur. Fakat Da vinci bu durum sayesinde insanlardan uzak ve daha rahat bir şekilde çalışabilmiş ve mükemmel çalışmalarını da bu şekilde ortaya çıkarabilmiştir.

Leonardo DİCaprio

Leonardo Dicaprio’nun ismi annesinin karnındayken ilk tekmesini Leonardo Da Vinci’nin portresi önünde attığı için adı Leonardo olarak konulmuştur.

Erozyon

Leonardo Da Vinci’nin nehirlerde meydana gelen erozyonla ilgili çalışmaları onu dünyanın İncil’de anlatıldığından çok daha eski olduğuna ikna etmiştir

Mona Lisa

Bir surat ifadesi tespit yazılımı meşhur Mona Lisa tablosunun %83’ü mutlu, %9’u bıkkın, %6’sı korkmuş ve %2 öfkeli olduğunu tespit etmiştir.

Okul Hayatı

Leonardo Da Vinci eğitimini evde almıştır. Okulda ki örgün eğitime hiç katılmamıştır. Bu durum da onu okula gitmeyip başarılı olanlar kervanına sokuyor.

Mucit

Da Vinci daha önce kimselerin aklına gelmemiş zırhlı savaş arabası, tarım için tırpanlı araba, şahmerdan, makara, kasnak, denizaltı, uçan bir araç gibi sayısız icada imza atmış ve günümüzde kullanılan benzerlerinin fikir babası olmuştur.

Beslenme

Da Vinci vejetaryendir. Asla et yemezdi. Ve marketten kafes içinde ki hayvanları yalnızca onları serbest bırakmak için satın alırdı. Hayvanlarında insanlar gibi yaşam hakları olduğunu savunurdu.

Biyoloji

Leonardo Da Vincinin yaşadığı dönemde kadavra incelemesi hiç yaygın değildi. Ve vücut açıları hakkında neredeyse hiç denilecek kadar az bilgi vardı. Fakat Da Vinci’nin çizmiş olduğu  embriyodan insan vücudunun kemik, kas sistemlerine ve organlarına kadar uzanan çok detaylı çizimleri vardı.

Espri Anlayışı

Çok şakacı olduğu bilinen da Vinci boynuz ve kanat taktığı kertenkeleyle Vatikan’da insanları trollüyor ve çevresinde ki insanlar tarafından çok seviliyordu.

Da Vinci uykusu

Leonardo Da Vinci 20 dakika uyuyarak ve 1 saat uyanık kalarak günümüzde Da Vinci uykusu veya çok fazla uyku olarak da bilinen uyku düzenini hayatımıza sokmuştur.

İçerisinde da Vinci’nin de tablosu bulunan, Tamamlanmadığı Halde Büyüleyici Olan 10 Resim ilginizi çekebilir.

Tavsiye Yazı: Tamamlanmadığı Halde Büyüleyici Olan 10 Resim

Kaynak Linki: Leonardo Da Vinci Hakkında ÇOK ŞAŞIRTICI Bilgiler