Kolayca Alışkanlık Edinebilme Yöntemleri

Kolayca Alışkanlık Edinebilme Yöntemleri
Kolayca Alışkanlık Edinebilme

Alışkanlık edinebilme yöntemlerine geçmeden önce “alışkanlık nedir?” sorusunu cevaplarsak daha sağlıklı bir anlatım sergilemiş oluruz.

Alışkanlık zaten neredeyse çoğumuzun bildiği üzere her zaman yaptığımız, vazgeçmesi zor olan davranışlarımız anlamına gelmektedir. Alışkanlıklar iyi alışkanlıklar ve kötü alışkanlıklar olarak ikiye ayrılabilir.

İyi alışkanlık edinebilme zorken, kötü alışkanlık edinme gayet kolaydır. Örnek verecek olursak; sigara bir zararlı alışkanlıktır ve bu alışkanlığı edinebilmemiz gayet kolaydır.

İyi alışkanlıklara örnek ise kitap okumak diyebiliriz. Kitap okumayı alışkanlık haline getirebilmek zor bir iştir. Çünkü, etrafımıza baktığımızda da kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş bireyleri sık sık göremeyiz.

Aynı kitap okuma gibi diğer iyi alışkanlıklar için de bu geçerlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi iyi alışkanlıklar zor kazanılıyorken, kötü alışkanlıklar kolay bir şekilde kazanılabilir.

Alışkanlık edinebilmek için öncelikle iyi bir alışkanlık edinmek isteyen insanın hazırlıklı olması gereklidir.

Sonuç olarak bir alışkanlık edinilirken en önemli şey zamandır. Bu alışkanlıklar zamanla kalıcı birer alışkanlığa dönüştürülecektir. Bu durumda, iyi bir alışkanlık edinmek isteyen bir kişinin sabırsız olmaması gereklidir. Şimdi gelin, nasıl kolay bir şekilde iyi alışkanlık edinebileceğinizi sizlere detaylı bir şekilde anlatalım…

Sadece Bir Alışkanlığa Odaklanın

Birden fazla alışkanlığa odaklanmak sizin için kötü olabilir. Sonuç olarak birden fazla alışkanlık sahibi olmayı istemek yoğun bir süreç demektir.

Bu yüzden tek bir alışkanlığa yönelip o alışkanlığı edindikten sonra başka bir alışkanlığı edinmeye geçmek sizin için daha iyi olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, alışkanlık kazanmak kolay bir durum değildir. Aksine zor ve uzun süreci olan bir durumdur. Dolayısıyla aynı anda birden fazla alışkanlık sahibi olmayı beklemek hem zaman sıkıntısı yaratacaktır hem de oldukça zor olacaktır.

Bu yüzden uzmanlar tarafından da önerilen tek bir alışkanlığa odaklanmak sizler için en iyi yoldur.

Tavsiye Yazı: Zaman Yönetimi Nedir, Zaman Nasıl Yönetilir?

Alışkanlığı Aksatmadan Devam Ettirin

Hangi alışkanlığı seçmek istediğinizi belirlediniz ve bu alışkanlığı edinmek için bu davranışı düzenli olarak gerçekleştirmeye başladınız. Fakat, bu davranışı 2 ya da 3 gün devam ettirdikten sonra bu davranışı maalesef tamamen edinemiyorsunuz.

Bu alışkanlığı tam olarak edinebilmeniz için bu davranışı 25 – 30 gün boyunca devam ettirmeniz gerekmekte. Bu durumda 25 – 30 gün boyunca devam ettirdiğiniz bir alışkanlık sizin için kalıcı bir alışkanlık olacaktır.

Kendinizi Ödüllendirin

Belki de en önemli konulardan birisi alışkanlık edinirken kendini ödüllendirme konusudur.

Alışkanlık edinebilmek zor bir davranıştır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi alışkanlık hemen edinilemez. Dolayısıyla bu süreç hem uzun hem de yorucu bir süreçtir.

Bu süreç içerisinde belirli dönüm noktalarında kendinizi ödüllendirmeniz sizin için olumlu bir durum olacaktır. Bu sayede bu alışkanlığa daha sıkı sıkı tutunup, o alışkanlığı edinebilmek için daha çok çalışacaksınız.

Bu yüzden uzmanlar tarafından kendinizi ödüllendirmeniz gerektiği söylenmekte.

Alışkanlık Sürecinizi Not Edin

Alışkanlık sürecinizi not etmek sizin alışkanlık sürecinizi görünebilir olmasını sağlayacaktır. Bu durumda hangi günlerde zorlandığınızı, hangi günlerde bu alışkanlığı çok iyi bir şekilde gerçekleştireceğinizi kolaylıkla görebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: 6 Adımda Etkili Not Tutmak, Not Tutma Teknikleri

Önünüze Çıkacak Engeller İçin Plan Yapın

Her durumda olduğu gibi alışkanlık edinme durumunda da önünüze bazı engeller çıkacaktır. Bu engellerin başlıcaları ise şu şekildedir: Zaman, hava durumu ve maliyet gibi nedenlerden dolayı sizin alışkanlık edinebilme süreciniz aksayabilir.

Bu durumda kendinize uygulamanız gereken bir plan yapmanız gerekiyor. Mesela, maliyet sıkıntınız varsa bu maliyet sıkıntınızı ortadan kaldırabilmek için bir kumbara alıp o kumbaraya her gün para atarsanız maliyet sıkıntısı ortada kalmayacaktır.

Unutulmamalıdır ki, her zaman her şeyde bir sorun ortaya çıkabilir. Hele ki alışkanlık edinme sürecinizde önünüze hiç çıkmayacak kadar problem çıkacaktır. Bunu ortadan kaldırabilmek için hazırlıklı olmalısınız…