James Younger Çetesi! ONLAR CESUR DOSTLARDI.

James-Younger Çetesi
James Younger Çetesi

Yer: Missouri, Kansas, Kentucky, Arkanas, Iowa, Texas ve Batı Virginia, ABD

Suç: Silahlı Soygun

James Younger Çetesi
en.wikipedia.org

James Younger Çetesi, Şubat 1866’dan Eylül 1876’ya kadar beş posta arabası, beş tren, on iki banka ve sergi bilet gişesi soydu.

Suç serileri, James kardeşlerin Jesse ve Frank Younger Kardeşlerle – Bob, John, Jim ve Cole – güç birliği oluşturmasıyla, Amerikan İç Savaşı (1861 – 1864) sırasında başladı. İç Savaş sırasında, sivil halka karşı savaştılar. Daha sonra savaş sonra erdiğinde Jesse James, grubunu banka soymayı hedefleyen bir çeteye dönüştürdü.

Bazı kaynaklar, ABD tarihinde gündüz vakti yapılan ilk silahlı soygun olarak, 1866 yılında Missouri’deki Clay County Sandığını çalmayı hedeflediğini gösteriyor.

Çetenin yaptığı tren soygunlarında, – özellikle elde edilen hasılat düşük olduğu zamanlarda – yolcuları sadece iki defa soydu.

James Younger Çetesi, soygunlarını her iki ayda bir gerçekleştirdiler. Takip edilmelerini zorlaştırmak amacıyla kalabalık yollardan kaçınıp, harita ve pusula kullandılar. Geriye kalan zamanda kanundan kaçmak için saklandılar. James Younger çetesi, saklanmak için sempatizanların evlerini kullandılar.

James Younger Çetesi büyüyerek, bankaları, posta arabalarını, trenleri soymak için Iowa, Kansas, Kentucky, Missouri, Arkanas, Texas ve Batı Virginia arasında gezindiler.

3 Haziran 1871’de Iowa, Crydon’da bir banka soygunu gerçekleştirdiler. Bu soygundan sonra teşhis edilip James Younger Çetesi olarak ün saldılar.

Peşlerine Düşülmesi

James Younger Çetesi
commons.wikimedia.org

Adams Express Şirketi, 1874 yılında James Younger Çetesi‘nin yapmış olduğu soygundan sonra, büyük zarara uğradı. Şirket bu zarardan dolayı Pinkerton Ulusal Dedektiflik Ajansıyla çeteyi yakalamaları için anlaşma yaptı.

Ulusal Dedektiflik Ajansı’nın kurucusu Alan Pinkerton, James Younger ‘ı takip etmesi için Mart 1874’te dedektif Joseph Whicher’ı görevlendirdi. Daha bir gün geçmeden Joseph Whicher’ın öldürüldüğü ortaya çıktı.

Bu duruma epey sinirlenen Pinkerton, işini sağlama almak amacıyla bir dedektif grubu oluşturdu. Dedektif grubu başarısız bir operasyonda sadece Jesse’nin üvey kardeşini öldürmeyi ve annesini yaralamayı başarabildi. Bu olay yüzünden tepki alan Pinkerton geri çekilip, James Younger Çetesinin soygunlara devam etmesine göz yumdu.

Younger kardeşler, 1876 yılında Minnesota’daki Northfield First National bankasını soyarken pusuya düştü ve James Younger Çetesinin dağılmasına sebep oldu. Bacaklarından vurulan James kardeşlerse atları sayesinde kaçmayı başardı.

Jesse yeni bir çete kurana kadar grup üyeleri dikkat çekmemek için uzun süre saklandılar.

Robert Ford’un, Jesse James’in kellesine konan 10.000 dolarlık ödülü almak için evinde, sırtından vurarak ihanet etmesiyle çetenin devri 1882 yılında sona erdi.

Tavsiye Kategori: Suç

Tavsiye Film: Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikasti