Esrarengiz ve Gizemi Çözülemeyen Tablolar

Ademin Yaratılışı Michelangelo
Ademin Yaratılışı

Geçmişe bir baktığımızda çeşitli sanatçıların yapmış olduğu ve dünya sanat tarihine derin bir iz bırakmış tabloları görmekteyiz. Bu tablolar, dikkatli araştırıldığında halâ konuşulmakta ve tartışılmakta. Peki, bu tablolar neden bu kadar konuşuluyor? Veya bu tabloların gizemi nedir?

İllaki bazılarınız bunun hakkında araştırma yapmış ve çeşitli bilgiler edinmiştir. Lakin, olay sadece internetle araştırmakla bitmiyor. Çünkü, bu halâ gizemini koruyan tabloların gizemi, internetten öğrenilecek kadar kolay değil desek kesinlikle yanlış olmaz. Yani, internetten araştırsak bile bu tabloların kesin bir gizemini anlayamayız.

Sadece bir kısmını anlayabiliriz. Sonuç olarak kimse o sanatçı, o tabloyu yaparken yanında değildi ve ne düşündüğünü kimse bilmiyordu. Geçmişten günümüze dünya sanat tarihine iz bırakmış yüz binlerce tablo bulunuyor.

Bu tabloların bazıları oldukça popüler olmasına karşın, bazıları da fazla bilinmeyen, ancak bir o kadar da gizemli durumda olan tablolar. Biz şimdi bu tabloların gizemleri hakkında siz değerli okurlarımıza bilgi vereceğiz…

İşte Gizemi Çözülemeyen Tablolar

Yaşlı Gitarist

Yaşlı Gitarist Picasso

Yaşlı Gitarist tablosu, Pablo Picasso’nun en ünlü tablolarının arasında yer almakta. Bu tablonun en büyük gizemi ise resimde bir erkek bir de kadın olmak üzere iki kişinin bulunuyor olması. İncelemeler sonucunda bu tablo aslında başka bir resmin üzerine yapıldığı için resimde iki kişi gözüküyormuş gibi oluyor denmekte. Çok büyük bir gizem olmasa da yine de bu tablo gizemini korumakta diyebiliriz…

Mona Lisa

Gizemi Çözülemeyen Tablolar Leonardo Di Vinci, The Mona Lisa, 1503

Şüphesiz en çok gizemi bulunan tabloların başında Mona Lisa tablosu gelmektedir. Leonardo Da Vinci’nin en ünlü eseri olan Mona Lisa’nın gizemleri ise halâ konuşulmakta. Bu gizemlerden ilki ise Mona Lisa’nın gülümsemesi diyebiliriz. Mona Lisa’nın bu tabloda gülüp gülmediği halâ tartışma konusu. Kimi kişilere göre Mona Lisa bu tabloda üzgün bir ifade veriyorken, kimi kişilere göre de Mona Lisa bu tabloda mutlu bir ifade vermekte.

Tavsiye Yazı: Leonardo da Vinci Hakkında Çok İlginç Bilgiler

Bir diğer önemli gizem de Mona Lisa’nın gözlerinde saklı. Leonardo da Vinci bu tabloyu yaparken Mona Lisa’nın gözlerine kendi isminin baş harflerini olan L ve V harflerini kodlamıştır. Bu kodlamalar insan gözüyle görülemeyecek kadar küçük diyebiliriz. Dolayısıyla bu kodlamalar özel bir teknolojiyle görüntülenmekte.

Bir diğer önemli gizem de Leonardo Da Vinci’nin kendi otoportresini yapıp yapmadığıyla ilgili diyebiliriz. Araştırmacılar Da Vinci’nin mezarını açıp kafatası ölçülerini almak istiyorlar. Bu durumdan sonra ise Da Vinci’nin kafasını Mona Lisa tablosuna entegre ederek aslında Mona Lisa’nın Da Vinci olduğunu kanıtlayabileceklerini düşünüyorlar.

Mavi Oda

Yine Yaşlı Gitarist tablosunda da olduğu gibi Mavi Oda tablosunda da resmin arkasında farklı bir resim mevcut. Dikkatli bakıldığında tablonun arkasında yaşlı ve bıyıklı bir adam oturmakta diyebiliriz. Araştırmacılar bunu Pablo Picasso’nun parası olmadığı için yaptığını düşünseler de tablo yine de gizemini korumakta diyebiliriz.

Ademin Yaratılışı

Ademin Yaratılışı Michelangelo

Usta ressam Michelangelo’nun Adem’in Yaratılışı tablosuna baktığımızda Tanrı’nın beyine benzer bir cismin içinden çıktığı görüntülüyor. Tabloda ne anlatılmak istenildiği halâ anlaşılmasa da araştırmacılar tarafından çeşitli teoriler ortaya atılıyor. Fakat, bu tablo gizemini halâ korumakta…

Son Akşam Yemeği, Leonardo da Vinci

Gizemi Çözülemeyen Tablolar Son Akşam Yemeği

İsmini çokça duyduğunuz Da Vinci’nin en ünlü eserlerinden bir tanesi olan Son Akşam Yemeği halâ gizemini koruyor diyebiliriz.

Araştırmacılar tarafından sıkça tartışma konusu olan Son Akşam Yemeği’nin en büyük teorilerinden sadece bir tanesi ise: Hazreti İsa’nın başına yerleştirilen bir güneş saati diyebiliriz.

Bu güneş saati ise 4006’yı göstermekte teorisyenler tarafından bu 4006 yılında dünyanın sonunun geleceğinin anlamı diye söyleniyor. Lakin, söylemekte fayda var ki bu sadece bir tablo ve gizemi çözülemeyen tablolar arasında en enteresan olanı.

Esrarengiz ve Gizemi Çözülemeyen Tablolar, dikkatinizi çektiyse Tamamlanmadığı Halde Büyüleyici Olan 10 Resim ve hikayeleri sizi büyüleyecektir.

Tavsiye Yazı: Tamamlanmadığı Halde Büyüleyici Olan 10 Resim