Erteleme Hastalığı Çözümü, Hayatını Daha Fazla Erteleme
Erteleme Hastalığ

Erteleme Hastalığı Çözümü, Hayatını Daha Fazla Erteleme

Çok önemli bir işin var, yapmazsan sonuçları fena olacak. Ama nedense şu an onu yapacak ruh halinde hissetmiyorsun. Onun yerine seni daha iyi hissettirecek bir kaç komik video izlemek, internette takılmak, alışveriş yapmak, oyun oynamak hatta hiçbir
şey yapmamak yada uyumak sana daha cazip geliyorsa sende erteleme hastalığı olabilir.

Önce şu ayrımı yapalım erteleme hastalığı, kesinlikle tembellik değildir; yapılacak işe çeşitli nedenlerle bir türlü başlayamama ve sonucunda kendini kötü hissetme durumudur.

Yani kişi kendini sabote eder ve hayatını olumsuz bir duruma sokar bu durum sürekli tekrarlanırsa eğitimine, kariyerine hatta sağlığına mal olabilecek sonuçlar doğurur.

işte bu yüzden de çağımızın hastalıklarından kabul edilmektedir. Erteleme hastalığının 4 olası nedeni tespit edilmiştir.

Erteleme Hastalığı ve Dört Sebebi

Mükemmeliyetçilik

Erteleme davranışının en önemli sebeplerinden biri olarak görülür. Yani, bir işi mükemmel yapacağıma inanmıyorsam, işi yapmam daha iyi düşüncesi çünkü bilinç altımızda bizler herkesten üstünüzdür.

Başarısızlık Korkusu

Erteleme hastalığı sebeplerinden biride başarısızlık korkusu. Ne de olsa yapman gereken işi yapmazsan, başarısız da olmazsın.

Halbuki, yapmadığın için zaten başarısız olmuşsundur.

Belirsizlik ve Bilinmezlik

Hazırlayacağın konu hakkında yeteri kadar bilgin yoksa ya da ne kadar zaman alacağını tahmin edemiyorsan, (sorumluluğunu) bir sonraki güne atıyorsun.

Sonra bir ertesi güne. Sonra bir ertesi güne.

Taki bu döngüde sıkışıp zamanında yapamama veya bir açıklık bulup kaçabilene kadar.

Buda erteleme hastalığı sebeplerinden biridir.

Motive olamamak

Yapılması gereken iş sana eğer o an için yeterince anlamlı görünmüyorsa, o işe başlamak için motive olamıyorsun.

Mesela, o an spora gitmek ya da ödev yapmak sana mantıksız geliyorsa, direkt erteliyorsunuz.

Motivasyonsuzluk; erteleme hastalığı sebeplerinden biridir.

Tavsiye Yazı: Motivasyon Arttıracak 2 Muhteşem Yöntem

Peki Tedavisi Mümkün mü?

Psikologlara göre bu durumun tedavisinden ziyade kontrolü tamamen kendimizde…

Öncelikle durumumuzu kabullenelim ve minik adımlarla hayatımızın her köşesine ağ örmüş bu alışkanlıkları değiştirmeye başlayım.

İşte size bu adımları atarken yardımcı olacak ve işe yaradığını bizzat onayladığım uygulamasıda gayet basit bir teknik, tekniğin ismi: Pomodoro Tekniği

Tekniği özetlemek gerekirse

  • Yapacağın işi belirliyorsun
  • Kendin seçebileceğin ama geleneksel olarak

25dk çalışma / 5dk mola şeklinde kısa bir periyot belirleyip maximum 2 saat bu periyodu tekrarlayarak çalışmanı tamamlıyorsun sonrasında en az 15 dk mola vererek isteğe bağlı süreci tekrarlayabilirsin.

Yalnız burada önemli bir kaç ayrıntı var. Tekniği bunlarla desteklemelisin

Birincisi Pomodoro tekniği asla bölünemez yani 25 dklık çalışma periyodundayken çalışmanı hiçbir şeyin bölmesine izin veremezsin aksi takdirde bir süre ara verip tekrar başlaman gerekebilir.

ikincisi fiziksel hatırlatıcılar kullanmalısın örneğin çalışmanın bitişine bir alarm kur çaldığında başarı duygusunu hissedeceksin yada her tekrarın için kutucuklar belirle ve her tekrarı  bitirdiğinde bir kutucuğu kurşun kaleminle işaretle kutucuklar doldukça başarı duygusu hissedeceksin.

Sonuçta bu hisler seni kuşatmış o sendromları zamanla kontrolün altına almana yardımcı olacaktır ve erteleme hastalığı sorununu ortadan kaldıracaktır.

Kaynak Linki: HAYATINI DAHA FAZLA ERTELEME! (Erteleme Hastalığı Ve Pomodoro Tekniği)