Empati Yapabilme Sanatı, Empati Yapabilmenin Kuralları

Empati Yapabilme Sanatı, Empati Yapabilmenin Kuralları
Empati Yapabilme Sanatı

Empati yapmak, her insanda olması gereken bir davranış şeklidir diyebiliriz. Empati yapamayan veya yapmayan bir insan şüphesiz yarım bir insandır. Sonuç olarak, empati yapmak hem kendinize hem de karşınızdakine yarar sağlar.

Yani, empatinin asla ve asla bir zararı yoktur. Empati yapmaktan kimseye bir zarar gelmez. Dolayısıyla, empati yapmak hele ki şu an içinde bulunduğumuz dünyada bulunmaz bir nimettir diyebiliriz.

Empatiyi herkes yapamaz. Çünkü empati yapmak büyük bir öz veri gerektirir. Yani, empati yapabilmek için hem karşımızdaki insanı düşünmemiz gerekir, hem de kendimizi düşünmemiz gerekir. Lakin, empati daha fazla karşımızdaki insanı düşünmekle ilgilidir diyebiliriz.

Böyle düşündüğümüzde de empatinin ne kadar önemli olduğunu ve bu yaşadığımız dönemde empatinin eksikliğini ne kadar hissettiğimizi bir kez daha görüyoruz.

Empatiyi daha detaylı bir şekilde anlatacak olursak şöyle açıklayabiliriz: Empati; herhangi bir insanın, kendisini karşısında muhatap olduğu kişinin yerine koyarak o kişinin duygularını ve düşüncelerini tamamıyla doğru olarak anlayabilmesi anlamına gelmektedir.

İnsan ilişkilerinin gelişmesindeki en büyük nedenlerden birisi empatidir. Dolayısıyla bir insanla ilişkilerimizin gelişmesini istiyorsak en basit yoldan o kişiyle empati yapmamız gerekmektedir. Böylelikle, iki kişi arasında daha kolay bir bağ oluşacaktır. Empati, hayatı tamamıyla düzene sokar.

Empati yapılan bir ortamda kesinlikle kavga azalır ve zamanla yani empati yapıla yapıla kavga seviyesi sıfıra iner diyebiliriz.

En önemli empati çeşitlerinin başında aile içi empati gelmektedir. Aile içi empati, ailenin sağlığı için oldukça önemlidir. Çünkü, empati yapılmayan bir ailede kavga, sözlü şiddet ve tartışmalar kaçınılmazdır. Lakin, empatinin yapıldığı bir ailede bunların hiçbirisine rastlanılmaz diyebiliriz.

Empati, karşındakinin ne tepki vereceğini önceden sezmektir diyebiliriz. Dolayısıyla sezdiğimiz tepkiye göre karşımızdakine davranırız. Her şeyde olduğu gibi empatinin de birtakım kuralları vardır. Bu kurallar dahilinde empati gerçekten bir empati olur diyebiliriz. Empatinin kuralları ise şu şekildedir:

Empatinin Yapabilme Kuralları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her davranışta olduğu gibi empatinin de kuralları mevcuttur. Bu kurallar dahilinde empati gerçekten tam anlamıyla empati olacaktır. Empatinin kuralları ise şu şekildedir:

  • Bir insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakmaya çalışmak empatide son derece mühim bir konudur. Bu olmadan empati asla oluşmaz.
  • Karşısındakinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamak ve hissetmek çok önemlidir. Bakın burada dikkat etmemiz gereken şey karşımızdaki kişinin duygu ve düşüncelerini anlamak değildir. Karşımızdaki kişinin duygu ve düşüncelerini doğru bir şekilde anlamaktır. Burada doğru anlamak oldukça önemlidir.
  • Karşısındaki kişiyi anladığını o kişiye ifade etmek de empatinin son kuralıdır diyebiliriz. Karşımızdaki kişiye onu anladığımızı ifade etmek karşımızdaki kişiyi rahatlatacaktır ve size olan güvenini daha da arttıracaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi empatinin kuralları bu şekildedir. Bu kurallar tam olarak uygulanmadığı takdirde kaliteli bir empati ortamı oluşmaz. Aksine eksik ve yanlış anlaşılmaya müsait olan bir empati ortamı oluşur. Bu yüzden bu saydığımız kuralları bire bir olarak doğru bir şekilde uygulamak hem sizin hem de karşınızdaki kişi için oldukça önemlidir.

Empati, hele ki şu zamanlarda bulunmaz bir nimet durumundadır. Çünkü, herkes empati yapabilme becerisine sahip değildir.

Empati yapabilme ile karşınızdakini sadece kırmamak için hayır demeyip istemediğiniz bir şeyi yapmak arasında ince bir çizgi vardır.

Tavsiye Yazı: Hayır Demek İçin Ne Yapılabilir? Hayır Diyebilme Sanatı

Empati yapmak gerçekten bir sanattır.

Unutulmamalıdır ki, empati yapılmayan bir ortamda kavga ve şiddet asla eksilmez. Fakat, empati yapılan bir ortam kesinlikle kaliteli bir ortamdır. Dolayısıyla, lütfen herkes empati yapmaya özen göstersin ve empati yapmayanlar da uyarılsın. Böylece birlikte daha güzel bir dünya yaratabiliriz…