Dünya’ya En Çok Benzeyen Gezegen: Kepler 452B

Dünya'ya En Çok Benzeyen Gezegen: Kepler 452B
Kepler-452B

Dünya’ya En Çok Benzeyen Gezegen: Kepler 452B. Yaşamın enteresan formlara büründüğü bir yer. Hatta bu gezegen Dünya’ya o kadar çok benziyor ki NASA bu gezegene ilginç de bir isim de bulmuş.

Dünya 2.0 Tarihler 12 Kasım 2009’u gösteriyordu. Galakside Dünya benzeri gezegenleri araştırmakla görevli olan Kepler Uzay Teleskobu, Kepler 452 adındaki bir yıldızın parlaklığında bir nokta fark etti.

Fark edilen bu yıldızın sahte bir sinyal mi yoksa gerçekten bir gezegen mi olduğu noktasında uzun araştırmalar yapıldı. Tüm belirtiler ise Kepler’in yeni bir dünya bulduğuna işaret ediyor. Keşfedilen bu yeni gezegen NASA tarafından 23 Temmuz 2015 tarihinde Kepler 452b adıyla duyuruldu.

Gezegen ismini çevresinde döndüğü Kepler 452 yıldızından alıyor. Zaten bu yıldız da ismini onu keşfeden Kepler uzay teleskobundan alıyor “Tekrar Dünya benzeri bir gezegen mi keşfedildi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Zira son yıllarda Dünya’ya benzediği iddia edilen pek çok gezegen bilgisi kamuoyuyla paylaşıldı.

Peki bir gezegenin Dünya’ya benzeyip benzemediğine nasıl karar veriliyor? Dünya Benzerlik İndeksi burada kriter alınıyor. Buna göre bir gezegenin Dünya’ya benzeyip benzemediğine 3 ana faktöre bakılarak karar veriliyor.

Kepler 452B

Dünya Benzerlik İndeksi’ne göre değerlendirdiğimizde aslında Kepler 452b ’den daha da çok Dünya’ya benzeyen gezegenler bulunuyor. İşte bu noktada Kepler 452b ‘nin Dünya’ya benzeyip benzemediğini yanlış yorumlamamak gerekir.

Çünkü bir gezegenin Dünya’ya benzeyip benzemediğine yalnızca o gezegenin fiziksel özelliklerine bakarak karar veremeyiz. Fiziksel olarak Dünya’ya benzemesi o gezegenin Dünya’daki yaşam koşullarına sahip olduğunu göstermez. Bilim insanları, yüzeysel ve fiziksel benzerlikten çok daha fazlasına bakarlar.

Kepler 452b’nin Özellikleri

İşte Kepler 452b ‘nin dikkat çeken özellikleri: Kepler 452b Dünya’mızdan 5 kat daha fazla kütleye sahip. Yer çekimi ise dünyamızın 2 katı. Yani dünyada 70 kilo olan birisi bu gezegende 140 kilo olurdu. Bu gezegenin kendi güneşi etrafında dönmesi toplam 385 günü alıyor. Gezegenin çapı ise Dünya’mızdan %50 daha fazla.

Dünya’ya En Çok Benzeyen Gezegen: Kepler 452b -8 derecede dengeli bir sıcaklığa sahip. Bu da dünyamızdan biraz daha soğuk olduğunu gösteriyor. Sadece Kepler 452b değil bu gezegenin ana yıldız da bizim ana yıldızımıza yani Güneş’imize çok benziyor. Aslında Kepler’in Dünya’mıza bu kadar benzerliğini tartıştıracak nokta da bu.

Kepler’in güneşi bizim Güneş’imiz ile aynı kütleye sahip. Kepler 452b Cygnus Takımyıldızı’nda ve Dünya’ya yaklaşık 1400 ışık yılı mesafede yer alıyor. Peki 1400 ışık yılını nasıl tarif edebiliriz?

Uzak yıldızlardan gelen görüntülerin bize ulaşması yüzyıllar alabiliyor. Bu nedenle herhangi bir yıldıza baktığımızda onların şu anki görüntüsünü değil uzaklığına bağlı olarak geçmişteki görüntüsünü görüyoruz. Örneğin Güneş’den gelen bir ışığın Dünya’ya ulaşması 8 dakika alıyor. Yani Güneş’e baktığımızda Güneş’in şu anki halini değil, 8 dakika önceki halini görüyoruz.

Işık bizim gözümüzün algıladığından çok daha hızlı hareket eder. Diyelim ki elinizde devasa bir lazer var. Bulunduğunuz yerden 300 000 km uzaklıkta ise dev bir duvarın olduğunu hayal edin. Lazerin tuşuna bastığınızda ışığın duvara ulaşması 1 saniyeyi alırdı. Çünkü ışık saniyede 300 000 km yol alıyor.

Bu durumda Güneş’den gelen bir ışığın Dünya’mıza ulaşması yaklaşık 8 dakika alıyor. Yani Güneş şimdi yok olsa bizim bunu görmemiz 8 dakika sonra olurdu. İşte bu sebeple Kepler 452b’den gelen ışığın Düya’mıza ulaşması 1400 yıl sürüyor. Dünya’ya En Çok Benzeyen Gezegen Kepler 452b bizim Güneş’e olan uzaklığımızın 89 milyon katı uzaklıkta.

Gezegende Yaşam Var Mı?

Hepimizin merak ettiği asıl soru ise gezegende yaşam var mı yok mu? Bir gezegende yaşamın olup olmadığını öğrenebilmek için o gezegenin yaşanılabilir bölgede olup olmadığına bakmak gerekir. Yaşanılabilir bölge dediğimizde bir gezegenin yüzeyinde bulunan sıvının donmayacak kadar soğuk buharlaşmayacak kadar sıcak kaldığı bölge anlamına geliyor.

Tavsiye Yazı: Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığı Var Mıdır?

Bunu duş alırken suyun sıcaklığını ayarlamaya benzetebiliriz. Eğer 0 dereceye yakın bir suyla duş alırsak donarız. 60 – 70 dereceye kadar sıcak olan bir suda duş alırsak eğer yanarız. Ama 15 ile 35 derece arasındaki bir sıcaklıktaki suda vücüdumuza zarar vermeden duş alabiliriz.

Bu 15 ile 35 derece arasında da ideal bir sıcaklık yok ama. Kimisi için bu değer 15 derece olabilir, kimisi için 25 – 30 dereceye kadar çıkabilir. İşte tıpkı örnekte verdiğimiz gibi: Dünya’mızın rahat bölgesi Kepler 452b’nin rahat bölgesi ile büyük bir benzerlik gösteriyor. Ne çok sıcak ne çok soğuk; ne çok karanlık ne çok aydınlık. Yaşam için ideal. Kepler’in ana yıldızından, yani güneşinden gelen ışık bile bizim Güneş’imizden gelen ışığa o kadar benziyor ki aynı renk karışımına sahip.

Kepler 452b’nin Yaşam Formu

Eğer burada bir yaşam formu varsa veya daha önceden vardıysa bitkilerin yaptığı fotosentez bile Dünya’mızdaki ile aynı olabilir. Oraya bir bitki götürüp yetiştirebilme imkanımız olsa Dünya’daki gibi sonuçlar alabilme ihtimalimiz de var. Bitki yaşamı dediğimizde oksijenden bahsetmiş oluyoruz.

Oksijen ise tıpkı Dünya’mızda olduğu gibi yaşama işaret ediyor. Bahsettiğimiz bütün bu su, ışık ve yaşanılabilir sıcaklık değerleri NASA’ya Kepler-452b’ye yeni bir isim vermesi için de ilham olmuş. Dünya 2.0 Görünüşe bakılırsa Dünya 2.0 yaşam için gerekli olan her şeyi barındırıyor Ancak bu gezegen Dünya’mızdan daha ağır ve daha büyük, yerçekimi ise Dünya’mızın 2 katı. Yerçekiminin daha fazla olması sebebiyle burada bir yaşam varsa çok daha farklı formlarda olabilir.

Canlılar ise bu durumdan çok farklı şekillerde etkileneceklerdir. Orada yaşayan bir canlı için bu çok normal olurdu. Çünkü evrim boyunca orada yaşayacak şekilde evrimleşmiş olurlardı. Ama burada yaşamaya adapte olmuş bir canlı için Dünya 2.0’da yaşamak çok zor olurdu. Yüzeyde yürürken bile ayaklarımızda beton varmış gibi bir hisse kapılırdık.

Orada yaşayan canlılar muhtemelen burada yaşayan canlılara göre çok daha kısa boylu ve çok daha ağır olurdu. Peki Dünya 2.0’a ulaşmak mümkün mü? Günümüz şartlarında Dünya 2.0’a ulaşmak pek mümkün gözükmüyor. Elimizdeki en hızlı uzay aracı saatte 59 000 km hıza ulaşabiliyor. Bu hızda bile Dünya 2.0’a ulaşmak 26 milyon yıl alırdı.

Positron Dynamic CEO’su ve ABD Hava Kuvvetleri pilotu Ryan Weed’e göre ışık hızının yüzde 99.95 hızında giden bir aracımız olsa bu gezegene ulaşmak yolculuğu gerçekleştiren kişiler için zaman genişlemesi dolayısıyla sadece 12 yıl sürerdi. Ancak Dünya’da bulunan bir kişi için yine 1500 yıl geçmiş olurdu. Fizik kanunları ve bilimsel gelişmeler gösteriyor ki Dünya’ya En Çok Benzeyen Gezegen: Kepler-452b’ye ulaşmamız şu an için mümkün değil.

Ama unutmamak gerekir insanoğlunun Ay’a ulaşmasının ardından henüz 50 yıl geçti. Dünya’nın ise son 100 yıl içinde kattığı teknolojik gelişmeler binlerce yıllık birikimden daha fazla. Şimdi ya da yakın gelecekte olmasa bile onlarca, belki yüzlerce yıl sonra yeni bir dünyaya ulaşabilme ihtimali belki bizim için değil ama insanlık için çok şeyi değiştirebilir.

Kaynak Linki: Dünya’ya En Çok Benzeyen Gezegen: Kepler 452B | Öte Gezegenlerde Yaşam Belirtileri