COVID-19 hafıza kaybı ve bilişsel gerileme riskini nasıl artırabilir ?

coronavirus
3D rendering illustration coronavirus x-rays lung show terrifying damage in lungs of Covid-19 analyze first US patient with coronavirus illustration,show terrifying damage in lungs.illustration

SARS-COV-2 virüsünün vücudu etkilemesinin tüm korkutucu yollarından biri, COVID-19’un beyin üzerindeki etkisidir.

COVID-19’dan muzdarip birçok hastanın koku kaybından deliryuma, artmış inme riskine kadar nörolojik semptomlar sergilediği artık açıktır. . Miyaljik ensefalomiyelit / kronik yorgunluk sendromu ve Guillain-Barre sendromu gibi beyin için daha uzun süreli sonuçlar da vardır .

Bu etkilere beyin dokusunun doğrudan viral enfeksiyonu neden olabilir . Ancak artan kanıtlar , virüsün epitel hücreleri ve kardiyovasküler sistem enfeksiyonu veya bağışıklık sistemi ve iltihaplanma yoluyla tetiklenen ek dolaylı eylemlerin COVID-19’dan sonra kalıcı nörolojik değişikliklere katkıda bulunduğunu göstermektedir.

Anıların nasıl oluştuğu, beyindeki bağışıklık hücrelerinin rolü ve hastalık ve bağışıklık aktivasyonundan sonra belleğin sürekli olarak nasıl bozulduğu konusunda uzmanlaşmış bir sinirbilimciyim . Ortaya çıkan bilimsel literatürü incelerken sorum şu: “Gelecekte COVID-19 ile ilgili hafıza eksikliği dalgası, bilişsel gerileme ve bunama vakaları olacak mı?”

Bağışıklık sistemi ve beyin

Bir enfeksiyona atfettiğimiz semptomların çoğu, gerçekten bağışıklık sisteminin koruyucu yanıtlarından kaynaklanmaktadır. Soğuk algınlığı sırasında burun akıntısı, virüsün doğrudan bir etkisi değil, bağışıklık sisteminin soğuk virüse tepkisinin bir sonucudur. Bu, hasta hissetme söz konusu olduğunda da geçerlidir. Genel halsizlik, yorgunluk, ateş ve sosyal geri çekilme , beyindeki nöroimmün hücreler adı verilen özelleşmiş bağışıklık hücrelerinin ve beyindeki sinyallerin aktivasyonundan kaynaklanır.

Beyindeki ve davranıştaki bu değişiklikler, günlük yaşamlarımız için can sıkıcı olsa da, oldukça uyumludur ve son derece faydalıdır. Dinlenerek, enerji gerektiren bağışıklık tepkisinin işini yapmasına izin verirsiniz. Ateş, vücudu virüslere karşı daha az misafirperver hale getirir ve bağışıklık sisteminin etkinliğini artırır. Sosyal çekilme, virüsün yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

Hastalık sırasında davranışı değiştirmeye ve fizyolojik tepkileri düzenlemeye ek olarak, beyindeki özelleşmiş bağışıklık sistemi de bir dizi başka rol oynar. Son zamanlarda , enerji ve çok az miktarda enflamatuar sinyal sağlayan beyin hücreleri (sinapslar) arasındaki bağlantılarda oturan nöroimmün hücrelerin normal hafıza oluşumu için gerekli olduğu ortaya çıktı.

Ne yazık ki, bu aynı zamanda COVID-19 gibi hastalıkların beyinde hem akut nörolojik semptomlara hem de uzun süreli sorunlara neden olabileceği bir yol sağlar .

Microglia, beyindeki özelleşmiş bağışıklık hücreleridir. 
Sağlıklı durumlarda, çevreyi test etmek için kollarını kullanırlar. 
Bir bağışıklık tepkisi sırasında, mikroglia patojenleri içine alacak şekilde şekil değiştirir. 
Ancak nöronlara ve hafızayı depolayan bağlantılarına da zarar verebilirler. 
JUAN GAERTNER / BİLİM FOTOĞRAF KÜTÜPHANESİ / Getty Images

Hastalık ve iltihaplanma sırasında, beyindeki özelleşmiş bağışıklık hücreleri aktive olur, çok miktarda iltihaplı sinyal yayar ve nöronlarla nasıl iletişim kurduklarını değiştirir. Bir hücre türü olan mikroglia için bu, şeklini değiştirmek, iğsi kolları geri çekmek ve yollarındaki potansiyel patojenleri veya hücre kalıntılarını saran kabarcıklı, hareketli hücreler haline gelmek anlamına gelir. Ancak bunu yaparken, bellek depolama için çok önemli olan nöronal bağlantıları da yok eder ve yerler .

Astrosit adı verilen başka bir nöroimmün hücre türü , tipik olarak hastalıkla uyarılan aktivasyon sırasında nöronlar arasındaki bağlantının etrafını sarar ve bu bağlantılara enflamatuar sinyaller atarak hatıraları depolayan nöronlar arasındaki bağlantılardaki değişiklikleri etkili bir şekilde önler.

COVID-19, büyük miktarda iltihaplanma sinyali içerdiğinden , bu hastalığın hafıza üzerindeki etkisi benim için özellikle ilginç. Bunun nedeni, hem biliş (deliryum) üzerinde kısa vadeli etkiler hem de hafıza, dikkat ve bilişte uzun süreli değişiklik potansiyeli olmasıdır. Yaşlanma sırasında Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere bilişsel gerileme ve demans riski de artmaktadır .

Enflamasyon hafıza üzerinde nasıl uzun süreli etkiler yaratır?

Nöroimmün hücrelerin aktivasyonu hastalığın süresi ile sınırlıysa, iltihap nasıl uzun süreli hafıza eksikliklerine neden olabilir veya bilişsel gerileme riskini artırabilir?

Hem beyin hem de bağışıklık sistemi, tehlikeyi etkisiz hale getirmek ve hayatta kalmayı en üst düzeye çıkarmak için deneyimin bir sonucu olarak değişmek üzere özel olarak evrimleşmiştir. Beyinde, nöronlar arasındaki bağlantılardaki değişiklikler, anıları saklamamıza ve tehditten kaçmak veya yiyecek veya sosyal fırsatlar aramak için davranışları hızla değiştirmemize izin verir. Bağışıklık sistemi, daha önce karşılaşılan patojenlere karşı enflamatuar yanıtı ve antikor üretimini hassas bir şekilde ayarlamak için gelişmiştir.

Yine de, hastalıktan sonra beyindeki uzun süreli değişiklikler, yaşa bağlı bilişsel gerileme ve Alzheimer hastalığı riskinin artmasıyla yakından bağlantılıdır. Nöroimmün hücrelerin yıkıcı ve yıkıcı eylemleri ve enflamatuar sinyal, hafızayı kalıcı olarak bozabilir. Bu , nöron bağlantılarının veya nöronların kendilerinin kalıcı hasar görmesi ve ayrıca nöronların nasıl çalıştığındaki daha ince değişiklikler yoluyla meydana gelebilir .

COVID-19 ile hafıza üzerindeki kalıcı etkiler arasındaki potansiyel bağlantı, diğer hastalıkların gözlemlerine dayanmaktadır. Örneğin, kalp krizi veya baypas ameliyatından kurtulan birçok hasta, yaşlanma sırasında abartılan kalıcı bilişsel eksiklikler bildirmektedir .

Benzer bir bilişsel komplikasyonlu diğer önemli bir hastalıktır sepsis – iltihap tetiklediği çoklu organ yetersizliği. Bu hastalıkların hayvan modellerinde, hafıza bozukluklarını ve hastalıktan haftalar ve aylar sonra devam eden nöroimmün ve nöronal işlevlerdeki değişiklikleri de görüyoruz.

Hatta hafif enflamasyon , kronik stres dahil , şimdi demans ve yaşlanma sırasında bilişsel düşüş risk faktörleri olarak kabul edilmektedir.

Kendi laboratuarımda, ben ve meslektaşlarım, bakteriyel veya viral enfeksiyon olmasa bile, kısa süreli bir süre boyunca enflamatuar sinyallemeyi tetiklemenin , hafıza ile ilgili beyin bölgelerinde nöronal fonksiyonda uzun süreli değişikliklere ve hafıza bozukluklarına neden olduğunu gözlemledik .

COVID-19 bilişsel gerileme riskini artırır mı?

COVID-19 enfeksiyonunun bilişsel gerileme veya Alzheimer hastalığı için artan bir riske neden olup olmadığını öğrenmemiz uzun yıllar alacaktır. Ancak bu risk, COVID-19’un önlenmesi ve tedavisi yoluyla azaltılabilir veya hafifletilebilir.

Önleme ve tedavinin her ikisi de hastalık ve iltihabın şiddetini ve süresini azaltma yeteneğine dayanır. Şaşırtıcı bir şekilde, çok yeni araştırmalar, grip aşısı ve zatürre aşıları dahil olmak üzere yaygın aşıların Alzheimer riskini azaltabileceğini gösteriyor .

Ek olarak, COVID-19 için ortaya çıkan birkaç tedavi, aşırı bağışıklık aktivasyonunu  ve iltihaplanma durumunu baskılayan ilaçlardır . Potansiyel olarak, bu tedaviler aynı zamanda iltihabın beyin üzerindeki etkisini azaltacak ve uzun vadeli beyin sağlığı üzerindeki etkisini azaltacaktır.

COVID-19, salgın sona erdikten çok sonra da sağlığı ve refahı etkilemeye devam edecek. Bu nedenle, COVID-19 hastalığının etkilerini daha sonraki bilişsel gerileme ve bunamaya karşı savunmasızlıkta değerlendirmeye devam etmek kritik olacaktır.

Bunu yaparken, araştırmacılar muhtemelen yaşa bağlı bilişsel gerilemede yaşam süresi boyunca inflamasyonun rolü hakkında önemli yeni bilgiler kazanacaklar. Bu, güçten düşüren bu hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için daha etkili stratejilerin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://theconversation.com/how-covid-19-might-increase-risk-of-memory-loss-and-cognitive-decline-141940

TECHNOPOST
Teknoloji dünyasına ilişkin gelişmeleri yakından takip edebileceğiniz technopost ile telefonlar, bilgisayarlar, donanımlar, oyunlar, mobil uygulamalar ve internet ile sosyal medya konusunda güncel haberlere erişebilir, içeriklerimize göz atabilirsiniz.