Burke ve Hare, MEZAR SOYGUNCULUĞU VE CİNAYET

Burke ve Hare
Burke ve Hare

Yer: Edinburgh, İskoçya, Birleşik Krallık

Suç: Mezar Soygunculuğu ve Birden Fazla Cinayet

Aç gözlülüklerine yenik düştükleri için, bir çift İrlandalı göçmen 19. Yüzyılda İskoçya’da mezar soyguncuları ve katil oldular.

“Eminim… ülke tarihinde herhangi bir açıdan bu vakaya paralel hiçbir şey sergilenmemiştir.”

Lord Meadowbank

William Burke ve William Hare Edinburgh’da işçiydi. Hare ve eşi tarafından işletilen pansiyona, William Burke ve kız arkadaşı Helen Mcdougal taşındı. Böylelikle bu ikili tanışmış oldu.

Burke ve Hare, yaşlı kiracı 4 şilin borcunu ve kirasını ödeyemeden eceliyle ölünce, mezarına

Robert Knox
commons.wikimedia.org

gizlice girip toprağı kazarak tabunu çıkardı. Yaşlı adamın cesedini bir sandığın içine koyup

Edinburgh Tıp fakültesine götürdüler.

Anatomi dersi için kadavraya ihtiyaç duyan ünlü anatomi hocası Dr. Robert Knox onlara kadavra için 7 sterlin 10 şilin ödedi.

 

 

Eşi Benzeri Olmayan İş Fikri

Burke ve Hare, yakalanmadıkları ve bu kadar kolay para kazanabileceklerini fark edince mezar soyma işini defalarca kez tekrar ettiler. Yeni gömülmüş olan tabutları çalıp, cesedleri Dr. Robert Knox’a sattılar.

Henüz çok vakit geçmeden Burke ve Hare mezar kazma işinden yorulup, sıkıldılar. Kasım 1827’de Burke, Hare’nin pansiyonunda, hasta bir kiracı olduğunu fark etti. Hasta kiracının ağzını ve burnunu kapatarak ölümünü hızlandırdı.

Bu işledikleri ilk cinayet, Burke ve Hare‘nin sokak fahişelerini, evsizleri hedef aldıkları cinayetler serisinin başlamasına neden oldu. Kullandıkları yöntem gözüne kestirdikleri kurbanı sızarak uykuya dalana kadar durmadan içirmekti. Daha sonrasında Burke eşi benzeri olmayan tekniğini kullanarak, onları boğarak öldürüyordu.

Cesetleri sandığın içine koyup, Dr. Robert Knox’un ameliyat hastanesine taşıyorlardı. Getirdikleri her ceset için 7 – 10 sterlin para kazanıyorlardı.

Burke ve Hare, cinayetlerine 11 ay boyunca hiç yakalanmadan devam ettiler. Şanlarının tükendiğini bir gün, İrlandalı kadın Margaret Docherty’nin cesedi, Hare’nin pansiyonunda kiracı olarak kalan, Ann ve James Gray tarafından bulundu.

James Gray hemen polise haber verdi. Olay yeri soruşturmasının sonucunda elde ettikleri bilgiler polisleri Dr. Knox’a yönlendirdi. O sırada Docherty’nin cesedi, Dr. Knox’un Anatomi dersi için kullandığı üniversite amfisine tanışmıştı.

Bir gazete, Burke ve Hare‘nin haberini yaptıktan sonra, halk yargılanmaları için büyük çapta protestolar gerçekleştirdi. Kısa süre sonra Burke ve Hare, polis tarafından tutuklandı ve cinayetle suçlandılar.

Dr. Robert Knox, teknik olarak kanun ihlali yapmadığı için polis tarafından sorguya çekildikten sonra serbest bırakıldı.

Aklı Kullanma Zamanı

İdam edilmeleri için daha fazla kanıta ihtiyaç duyulduğundan, savcı ikisinden birinin itirafa bulunmasını sağlamaya çalıştı. Savcı Hare’ye dokunulmazlık teklif etti. Hare, Burke’ün cinayetleri işlediğini itiraf etti.

Burke daha sonra üç cinayet işleme suçu yüzünden mahkum edildi. 28 ocak 1829’da 25.000 kişinin, tezahüratı eşliğinde asılarak idam edildi.

Yerel halkın darağacını gören iyi manzara için 1 sterline kadar para ödendi.

Dr. Knox’un rakibi, Dr. Monro tarafından, Burke ’ün cesedi Edinburgh Üniversitesi Eski Kolejinin anatomi amfisinde yerel halkın gözleri önünde parçalara ayrıldı. İskeletli daha sonra Edinburgh Tıp Fakültesine bağışlandı.

Hare suç ortağı olduğunu itiraf etmesine rağmen serbest bırakıldı ve İngiltere’ye kaçtı.

İtibarı ve kariyeri zedelenen Dr. Knox Londra’ya taşınarak yeni bir başlangıç yapmaya hazırladı.

Burke ve Hare, toplam olarak 16 kurbanı öldürdü. İşledikleri bu suçlar, 1832 Anatomi Yasasının yürürlüğe girmesine neden oldu.

Bu yasa sonrasında, mezar soygunculuğu suçlarında düşüş yaşanmasında oldukça önemli bir aldı.

Tavsiye Kategori: Suç

Tavsiye Film: Ceset Hırsızları