Araştırma Zinciri Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Araştırma Zinciri Nedir Nasıl Oluşturulur
Araştırma Zinciri Nedir

İlk önce araştırma zinciri nedir sorusunun cevabını öğrenmekle başlayalım.

Araştırma Zinciri; bilgi sahibi olmadığınız bir konu hakkında araştırma yaparken, seçtiğiniz konu ile alakalı karşınıza çıkan bilmediğiniz tanımlar, kelimeler, mekanlar, insanlar vb. ile ilgili ayrı bir araştırma daha yapmaktır.

Her gün yeni bir bilgi edinmek kişisel gelişimimiz için faydalı olacaktır. Ve bunu araştırma zincirini oluşturarak yapmak; hem öğrendiğimiz bilgilerin kalıcı olmasını hem de doğru araştırmanın nasıl yapıldığını öğrenmenize olanak sağlar.

Tavsiye Kategori: Kişisel Gelişim

Tavsiye Yazı: Kişisel Gelişim Nedir? Kişisel Gelişim Nasıl Olur?

Araştırma Zinciri Nasıl Oluşturulur?

Konu ve Kaynak Seçimi

Barutlu silahların ilk kullanıldığı zamanı, kim tarafından kullanıldığını merak ettiğinizi varsayalım. Siz kendinize başka merak ettiğiniz konuları seçebilirsiniz. Bu uygulamayı alışkanlık haline getirmeniz, size çok büyük yarar sağlayacaktır. Yapmanız gerekenlerden ilki güvenilir kaynaklardan seçtiğiniz konu hakkında bir makale, blog yazısı, araştırma yazısı okumak. Mümkünse doğru bilgiye ulaşmak için iki üç farklı kaynaktan okuyup verilmiş olan bilgilerin tutarlılığını karşılaştırmanızda fayda var.

Wikipedia araştırma yapmak için internette bulunan en güvenilir kaynaklardan bir tanesi.

Güvenilir kaynak bulduğumuzu varsayalım ve konumuzu araştırmaya başladık. Araştırmamızı yaparken Napolyon savaşlarında barutlu silahların kullanımının doruk noktasına ulaştığı bilgisini edindik. Ama nedir bu Napolyon savaşları? İşte araştırılması gereken yepyeni bir konu çıktı karşımıza. Bu sefer Napolyon savaşlarını araştırırken karşımıza Mısır Seferi çıktı. Ama nedir bu Mısır Seferi? İşte yine yepyeni bir araştırma konusu daha. Örnekleri bu şekilde uzatabiliriz.

Araştırma Zinciri Oluşturmanın Faydaları

Hızlı düşünme sanatı başlıklı başka bir blog yazımda araştırma zincirini oluşturma hakkında tavsiye de bulunmuştum. Fakat önemli bir konu olduğunu düşündüğümden dolayı tek bir yazı olarak bahsetme gereği duydum.

Tavsiye Yazı: Hızlı Düşünme Sanatı, Nasıl Hızlı Düşünülür?

Faydalarına gelecek olursak. Beynimizin bağlantı yeteneğini büyük bir ölçüde olumlu yönde etkiliyor. Öğrendiğiniz bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlıyor.

Sizi sıkıcı bir insan olmak uzaklaştırarak sohbet edilmesi zevkli bir insan haline getiriyor. Bir arkadaş ortamına girdiğinizde konuşmak istediğiniz birçok konuda bilgiye sahip olmuş oluyorsunuz.

Yeni bir bilgi öğrenmek hep ilham verici olmuştur. Araştırma zinciri oluşturmayı alışkanlık haline getirirseniz öğrenme hızınızın arttığını göreceksiniz.

Bunları alışkanlık haline getirirseniz, öğrenmek istediğiniz birçok konunun üstesinden rahatça gelebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Kolayca Alışkanlık Edinebilme Yöntemleri

Ayrıca bu bilgileri, etkili not tutma tekniklerini kullanarak kalıcı hale getirebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: 6 Adımda Etkili Not Tutmak, Not tutma Teknikleri

Peki, siz araştırma zinciri tekniğini hangi konu üzerinde kullanacaksınız?