Antwerp Elmas Merkezi Soygunu, KUSURSUZ SUÇ!

ANTWERP ELMAS MERKEZİ SOYGUNU, KUSURSUZ SUÇ
ANTWERP ELMAS MERKEZİ SOYGUNU

Yer: Antwerp Elmas Merkezi, Belçika

Suç: Antwerp Elmas Merkezi Soygunu

“Bir hırsız ve yalancı olabilirim fakat size gerçek bir hikaye anlatacağım”

Leonardo Natorbartolo

Antwerp Elmas Merkezi, saf elmas ve sahip olduğu milyonlarca dolar değeriyle gözünü karartmış başarılı soyguncuların sürekli hedefi halinde gelmiştir.

Büyük soygunlar büyük planlamalara dayanır.

Antwerp Elmas Merkezi, “kusursuz suç” olarak adlandırılmasının sebebi, soygun planlarının yıllarca sürmesidir.

Sicilya Palermolu Leonardo Notarbartolo, hayatını hırsızlık yaparak ve insanları etkilemekte üst yeteneğe ulaşmış biriydi.

Soygunu gerçekleştirmeden iki yıl önce, elmas tüccarı kılığına girerek, Antwerp Elmas Merkezi‘nde, kendine bir ofis kiraladı. Bu ofis ona, Antwerp Elmas Merkezi‘ne 24 saat erişim imkanı sağlıyordu.

Arkasında İpucu Bırakmadan

Leonardo ve “Turin” olarak bilinen 5 kişilik çete, 16 Şubat 2003 gecesi, Antwerp Elmas Merkezi‘nin kasa dairesine girdi.

Sahip oldukları dokuz katmanlı – kameralar, ısı ve hareket sensörleri, kızılötesi dahil – güvenlik korumalarına rağmen hiç birine yakalanmadan, hiçbir zorlama zararı vermeden, 160 kişisel kasadan 123’ünü soydular.

Antwerp kasa dairersindeki dokuz güvenlik katmanı

Bir gün sonra yani 17 Şubat tarihinde güvenlik kameralarının kayıtları kaybolduğunu fark ettiler. Müfettişlere kasa dairesini kontrol edilmeleri için çağırıldığında, yapılan soygunun toplam 60 milyon sterlin değerinde elmas, değerli mücevherler ve altınlar olduğunu tespit etti.

Yarım Kalmış Yemeğin Artığı

Mücevherleri çalana kadar her şey saat gibi tıkır tıkır işlemişti. Fakat kaçarlarken çok büyük bir hata yaptılar. “Speedy” (gerçek adının Pietro Tavano olduğu polis tarafından belirlendi) olarak bilinen çete üyesi Brüksel’in kuzeyinde kalan E19 otoyolunun kenarında bulunan çöpe, Leonardo’nun DNA’sının bulunduğu yemek artıkları ve Antwerp Elmas Merkezi‘ne ait fotoğraflarının (video kasetleri) bulunduğu torbayı attı.

O bölgede çalışan bir çiftçi torbayı buldu. İçinde soyguna dair kanıtlar olduğunu anlar anlamaz hemen müfettişlere haber verdi ve basın olayı “yüzyılın soygunu” olarak adlandırdı.

Kanıtlardan yola çıkan polisler, Leonardo ve üç çete üyesini yakaladılar. Polisler Leonardo Antwerp Elmas Merkezi Soygunu‘nun evinde arama yaparak, içinde 17 elması sakladığı kasayı buldular. Geriye kalan elmasları da, katlanmış bir halının içinde bulundu.

Leonardo 2005 yılında 10 yıllık, çete üyelerinin her biri 5 yıllık, hapis cezasına çarptırıldı.

Yapbozun Eksik Kısmı

2009 yılında Wired dergisiyle yaptığı röportajda Leonardo, bir elmas tüccarının Antwerp Elmas Merkezi soygunu için kendisini tuttuğunu, soygunun sigorta dolandırıcılığının bir parçası olduğunu iddia etti. Polisler bundan şüphelendi fakat bu iddianın peşine düşmedi.

Kesin olan şey birkaç değerli elmas dışında geri kalan mücevherler bulunamadı. Hala çetenin “Anahtar Kralı” olarak bilinen son üyesinin kimliği belirli değil.