2020 Yılında Beklenen Uzay Gelişmeleri

nasa
nasa

Uzay geçmişten günümüze her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Sonuç olarak insanoğlunun dünya üzerinden başka bir yere gitmesi gerçekten ilgi çekici diyebiliriz.

Asırlardır uzayla uğraşılıyor; uzayla ilgili makaleler yazılıyor, araştırmalar yapılıyor… Kısacası uzay, her zaman bir araştırma konusu olmuştur. Bildiğimiz üzere son yıllarda uzayla alakalı gerçekten önemli buluşlar yapıldı. Bunların başında şüphesiz Space X şirketinin yapmış olduğu çeşitli programlar ve gerçekleştirmeyi planladıkları çeşitli düşünceler gelmekte.

Fakat, bilindiği gibi Space X şirketinin dışında da uzayla ilgilenen diğer şirketler ve gerçekleştirmeyi planladıkları çeşitli özellikler mevcut. Tabii, bunlar zamanla oluşabilecek şeyler ancak insan şimdiden duyunca bile heyecanlanmıyor değil.

Bilindiği gibi son zamanlarda uzaya karşı ekstra bir ilgi var desek asla yanlış olmaz. Son zamanlarda uzaya yapılan yatırım ve uzayla ilgili yapılması planlanan çeşitli etkinlikler insanoğlunu daha yapılmadan heyecanlandırıyor.

Yapılan yatırımlardan anlaşılacağı üzere uzun yıllar boyunca Mars ismini çokça duyacağız gibi gelmekte. Çünkü, yapılan yatırımların ve gerçekleştirilmesi beklenen düşüncelerin çoğunun Mars’ta geçeceği planlanıyor. Gerçi, artık devir uzay devrine dönecek diyebiliriz.

Sonuç olarak insanoğlunun uzay teknolojilerine yatırım yapması oldukça mantıklı bir karar olacaktır. Bu yazımızda sizlere, 2020 yılında gerçekleştirilmesi beklenen uzayla ilgili gelişmeler hakkında birkaç bilgi paylaşacağız. Şimdi gelin, bu gelişmeleri maddeler halinde açıklayalım…

Çin Mars’a Uzay Aracı İndirecek

Evet, geçtiğimiz yıllarda Çin; 2020 senesinde Mars yüzeyine uzay aracı indirmeyi planladıklarını açıklamışlardı.

Görünen o ki Çin’in yaptığı bu çalışmalar halâ devam etmekte. Çok büyük bir ihtimalle bu sene içerisinde Çin, kızıl gezegene bir uzay aracı gönderecek. Fakat, az da olsa bu Mars’a uzay aracı gönderme işlemi bir dahaki seneye kalabilir.

Şu an yaşanan pandemi olaylarıyla birlikte Çin’de oldukça zarar görmüş bir durumda. Dolayısıyla, bu işlemi seneye de yapabilir. Şu an resmi bir açıklama gelmediğinden dolayı planlanan uçuş zamanı halâ 2020 olarak gözükmekte.

Birleşik Arap Emirlikleri Mars’a Uydu Gönderecek

Birleşik Arap Emirlikleri geçtiğimiz senelerde yine 2020 yılında Mars’a bir uydu göndermeyi planladıklarını açıklamışlardı. Bu işlem gerçekleştirildiği takdirde Birleşik Arap Emirlikleri, Mars’a gitmiş olan ilk Arap ülkesi olacak diyebiliriz.

Çin, Yine Ay’a Uzay Aracı Gönderecek

Çin, zaten geçtiğimiz sene Ay’ın yüzeyine bir uzay aracı indirmişti. Bu araç sayesinde Ay yüzeyinden çeşitli örnekler toplayarak dünyamıza getirmiş ve bu çeşitli örnekleri incelemişlerdi.

Bu başarılı girişimin ardından, seneye de Ay’a uzay aracı indirmeyi planladıklarını Çin devleti açıklamıştı. Öyle görünüyor ki bu sene de Çin tarafından Ay’a bir uzay aracı indirilecek ve yine geçen sene olduğu gibi buradan örnekler toplayacak.

Japonya Asteroitten Örnekler Toplayacak

Japonya’ya ait Hayabusa 2 aracı zaten geçtiğimiz sene Ryugu isimli bir asteroitten çeşitli asteroit örnekleri toplamıştı. Hayabusa 2 topladığı örnekleri bu sene içerisinde dünya üzerine araştırılmak için getirecek.

Ayrıca açıklamalara göre NASA da üretecek olduğu bir uzay aracıyla Bennu isimli bir asteroitten çeşitli asteroit örnekleri toplayacak.

Karadelik Tekrar Görüntülenecek

Olay Ufku Teleskopları ile gözlemler yapan araştırmacılar geçtiğimiz sene ilk kez bir karadeliğin görüntülerini elde etmeyi başarmışlardı ve bu görüntüleri kamuoyuyla paylaşmışlardı. Aynı araştırma grubu bu yıl da Sagittarius A karadeliğinin görüntülerini, hatta imkan bulurlarsa videolarını yayınlamayı planlıyorlar.

Göründüğü gibi 2020 yılında gerçekleşmesi planlanan uzay etkinlikleri bu şekilde. Belki de dünyamızda pandemi süreci yaşanmasaydı daha fazla uzayla ilgili gelişmesi yaşanabilirdi. Belki de şu an daha açıklanmayan birkaç etkinlik daha vardır diyebiliriz. Fakat, bunları zamanla göreceğiz…