Rahatsız Edici Bir Rapor, Dünya Su Kaynaklarının Yaklaşık Yarısı Çalınmış!

Gezegenimizin su kaynağı, korumamız gereken inanılmaz derecede değerli bir kaynak ve endişe verici yeni rakamlar, bunun yüzde 30-50’sinin çalındığını gösteriyor – yani suya para ödenmiyor ya da sayılmıyor. Vurdumduymaz şekilde harcanmaya devam ediyor. Sahi sizler musluklarınızı iş anında kapatmayarak akıttığınız boşa giden su miktarını hiç düşündünüz mü?

Bu hırsızlık, insanlar ve şirketler ile genellikle tarımsal amaçlarla yasa dışı olarak su elde ettiğinde ortaya çıkar. Bu, ücretsiz olarak ödenmesi gereken arıtılmış su almak veya çevre kurallarına aykırı şekilde su elde etmek anlamına gelebilir.

Sorunun kendisi yeni değil, ancak çoğumuzun sebep olduğu felaket hakkında hiçbir fikrimiz yok. Bu rapor, yeterince (araştırılmamış) sorunu inceler ve sistemik sorunu çözmek için bazı fikirler sunar.

Sonuç? Bireyler ve şirketler gerçek su hırsızlığı yaparken, yeni yayınlanan çalışma, hepimizin güvendiği değerli suyu korumak için doğru şekilde kurulmamış siyasi, yasal ve kurumsal çerçevelere işaret ediyor.

Araştırmacılar, su hırsızlığının temel nedenlerinin doğru bir şekilde ele alınmadığını ve suyun değerinin takdir edilmediğini ve yasa dışı eylemlerin düzgün bir şekilde cezalandırılmadığını söylüyor – tüm bunlar, büyük miktarda suyun hırsızlık nedeniyle kaybolduğu anlamına geliyor. her yıl.

Araştırmacılar yayınladıkları makalelerinde , “Devam eden su kıtlığı tüm kıtalarda giderek artan bir şekilde iklim değişikliğiyle birleşiyor ” diye yazıyorlar .

“Muhtemel hırsızlık olayları sebebi ile tüm su kullanıcılarına geri dönüşü olmayan zararlar önleyebiliriz.”

Sizler hala suyu boşa akıtın, Bakalım tükenmeye başladığında ne yapacaksınız. Düşünün elinizi yıkarken açık bıraktığınız litrelerce suyun ortalaması baz alınarak 1 yıllık israf toplamını.. Sadece 1 yıldan söz ediyoruz! Sadece bir kişiden söz ediyoruz! Kayıp akıl almaz seviyede ki sadece bu konuda!

Neyin su hırsızlığı olarak sayıldığı – ya da var olsa bile, su hepimizin erişebildiği doğal bir kaynak olduğu için – bazı tartışmalar var. Ancak ekip, uygunsuz su kullanımını içeren üç ayrı vaka incelemesine baktı: Kaliforniya’da marihuana yetiştirmek, İspanya’da çilek ve Avustralya’da pamuk yetiştirmek.

Bu vakalar, sosyal normlardan yerel düzenlemelere kadar her şeyde büyük farklılıklar gösterse de, bazı ortak temaları vurguladılar.

Her üç faaliyet de su yoğun ve her üç vaka çalışması da pazar taleplerinin su hırsızlığı üzerindeki etkilerini gösteriyor – su çalmak çoğu zaman çok karlı ve kesinlikle çevresel düzenlemeleri takip etmekten daha karlı (İspanyol vaka çalışmasında, göçmen kuş alanını korumak için yürürlükte olan düzenlemeler).

Çalışma, hem insan eylemlerinden hem de yağıştaki doğal değişimlerden kaynaklanan su kaynaklarına ilişkin belirsizliğin, su hırsızlığının temel nedenlerinden biri olduğunu öne sürüyor.

Herhangi bir gerçek polislik eksikliği de bir faktördür – yakalanma şansı yoksa, insanlar ihtiyaçları olmasa bile suyu çalarlar.

Araştırmaya göre yapabileceğimiz en büyük değişikliklerden biri, su çalma cezalarının hem önemli hem de uygun şekilde uygulanmasını sağlamaktır – özellikle uzak ve kırsal alanlarda.

Hırsızlığı alenen açığa çıkarmak da bazı durumlarda yardımcı olabilir. Yeni rapora göre, bu finansal ve sosyal yeniden dengeleme, su çalmayı daha az maliyetli hale getiriyor ve topluluklarda daha az kabul görüyor.

Araştırmacılar, daha gelişmiş izleme sistemleri ve sensörler geliştirildikçe su hırsızlığını tespit etmenin daha kolay hale geleceğini, ancak şimdilik dünyanın yarısının çalınan su skandalına son vermek için hükümetlerin, düzenleyicilerin ve toplulukların koordineli bir çabasının gerekli olduğunu söylüyor.

“Önceki araştırmalarla tutarlı olarak, vaka çalışmaları, hırsızlığı azaltmanın önemli bir faktörü olarak tespit ve kovuşturma olasılığını artırmak için, özellikle dağıtım sistemlerinin daha uzak kısımlarında iyi kaynaklara sahip (mali ve insani) yaptırım ve uygunluk izlemenin önemini açıkça desteklemektedir. , ” çalışma yazarlarını sonuçlandırın .

Araştırma Nature Sustainability’de yayınlandı .

TECHNOPOST
Teknoloji dünyasına ilişkin gelişmeleri yakından takip edebileceğiniz technopost ile telefonlar, bilgisayarlar, donanımlar, oyunlar, mobil uygulamalar ve internet ile sosyal medya konusunda güncel haberlere erişebilir, içeriklerimize göz atabilirsiniz.