Gelecek Öngörülebilir mi ?

geleceği görmek
geleceği görmek

Fringe dahil çoğu dizi ve filmlere konu olmuş olan geleceği görme ve geleceğe göre hareket edip geleceği kendimize göre şekillendirme konusu bilim adamları tarafından sıklıkla dile getiriliyor olsa da çoğunluğu bunun imkansız olacağını söylüyor. Peki ya bunun hem imkanlı hem de imkansız olduğunu söylesem ne olurdu ? Eminim bunu merak ederdiniz. Gelecek Öngörülebilir mi ?

Pierre-Simon Laplace der ki : “Her şey bir saatin çarkları gibi düzenli hareket etmektedir, tüm evren buna göre şekillenmektedir,  eğer her parçacığın gidiş yönünü ve hareketini yani saatin çarklarını bilebilirsek gelecek ve geçmiş gözlerimizin önüne serilirdi” ve konuyla ilgili bir düşünce deneyi tasarlamıştır adı Laplace’in Şeytanı. Şöyle düşünün hayali bir şeytan var ve bu şeytan her atomun yerini ve hareketini biliyor ve bu yüzden gelecek ile geçmiş gözlerinin önüne seriliyor, yani özetleyecek olursak; Laplace tarafından ileri sürülen görüşe göre evrensel bir bilgin varsa,  her şeyi bilirsen geleceği ve geçmişi bilirsin. Peki o zaman biz özgür irademizin varlığından söz edebilir miyiz ? Kararlarımız önceden biliniyorsa kararları veren biz miyiz ?

Şu soruları yazının sonunda cevaplasak daha iyi gibi görünüyor. Günümüz bilim adamları büyük ve detaylı hesaplamalar yaparak Laplace’in şeytanının günümüze uyarlamasına benzer bilgisayarlar aracılığı ile geleceğin öngörülebileceğini söylüyor, bu imkanlı kısmıydı ancak şimdi Werner heisenberg’in belirsizlik ilkesi devreye giriyor Heisenberg der ki : ” Atomun hareketini bilebilirsin, yerini de bilebilirsin ancak Hiçbir atomun ya da parçacığın hem yerini hem hareketini bilemezsin” yani imkansız olan kısmı hesaplama kısmı çünkü atomların hareketleri belirsiz ve zamansızdır bu yüzden hesaplama yapmak imkansızlık derecesinde zordur.

İlkesel olarak geleceği ve geçmişi gözlerimizin önüne süren laplace’in düşüncesini uygulamaya geçirmeyi Heisenberg’in belirsizlik ilkesi engelliyor. Ve merak etmeyin, şu an hiçbir akıl bize dışardan bakıp evrensel hesaplamalar ile geleceğimizi öngöremez yani seçimlerimizde hala özgürüz, geleceğimiz seçimlerimize göre şekilleniyor. Sizde düşüncelerinizi yorum olarak yapmayı unutmayın.

TECHNOPOST
Teknoloji dünyasına ilişkin gelişmeleri yakından takip edebileceğiniz technopost ile telefonlar, bilgisayarlar, donanımlar, oyunlar, mobil uygulamalar ve internet ile sosyal medya konusunda güncel haberlere erişebilir, içeriklerimize göz atabilirsiniz.