Galaksiler Arası Yolculuk Mümkün

andromeda
andromeda

Filmlerde gördüğümüz tüm uzayı gezme ve seyahat etme fikri artık sadece hayalden ibaret değil Galaksiler Arası Yolculuk mümkündür.

Nasıl mı ? Alman asıllı teorik fizikçi Albert Einsten’in 1905’te ortaya attığı özel görelilik ilkesi ile artık gayet tabii mümkündür. Şöyle örnek vermek gerekirse, bize en yakın galaksi Andromeda’dır ve 2016 yılı verilerine göre bize uzaklığı 2.2 milyon ışık yılıdır yani ışık hızıyla gitsek bile ( ki bu bilim adamlarına göre imkansızdır çünkü aynı bilim adamı Albert Einstein’ın dediği üzere hiçbir şey ışıktan daha hızlı gidemez) ancak 2.2 milyon yıl sonra varacağımız anlamına geliyor.

Şimdi insan ömrü buna yetmez diye düşünebilirsiniz ancak özel görelilik derki:”Ne kadar hızlı gidersen mesafe o kadar büzülür” ve diyelim ki ışık hızına ulaştık ve ışık hızıyla gidiyoruz bize göre Andromedaya varmamız sadece 3-4 gün sürücektir.  Yani şöyle düşünün; Elinize bir A4 kağıdı alın kalemle iki uç noktasına birer nokta ekleyin ve biri bizim galaksimiz olan Samanyolu Galaksisi olsun, diğeri ise Andromeda galaksisi olsun, ikisini bir çizgi ile birleştirin ve o çizginin uzunluğu 2.2 milyon ışık yılı mesafesi olsun, Ee şimdi ne olacak ? Diye sorarsanız yapmanız gereken tek şey kısayolla gitmek, yani kağıdı ikiye katlar iseniz anında varmış oluyorsunuz, işte hızlı gidersek olan şey aynen budur. Uzayı bir kağıt gibi düşünün ve kağıdı ikiye katlamış oluyoruz bunun sonucunda ise yolculuk süremiz 3-4 gün sürer ama gözlemciye göre yani dünyada kalanlara göre ise 2.2 milyon yıl sonra oraya varacağımızı görüyorlar. Onlara 100 yıl, bize 3-4 dakika gibi gelecektir.

Çünkü özel görelilik der ki:”Ne kadar hızlı gidersen, zaman o kadar yavaşlar” yolcu için Andromeda 3-4 gün uzakta gözlemci için ise 2.2 milyon ışık yılı sürecektir, her ne kadar ışık hızına ulaşılmanın imkansız olduğu söyleniyor olsa da aynı şeyi ses hızı için de söylemişlerdi ve şu an her uçak ses hızını aşabiliyor, yani bilimde imkansızlık yoktur sadece zamansızlık vardır yani ışık hızına ulaşan araçlar üretmemize daha zaman var, ama Einstein’ın 1905 yılında ki teknoloji imkanları ile özel görelilik kuramını bulması bilimde çığır açıp yeni hedefler belirlemiştir ve emin olun hiçbir hedef ulaşılmaz değildir. Beni okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Daha iyi yazılar ile karşınızda olacağım. Sizin görüşleriniz nelerdir sizce böyle bir şey mümkün mü ?

TECHNOPOST
Teknoloji dünyasına ilişkin gelişmeleri yakından takip edebileceğiniz technopost ile telefonlar, bilgisayarlar, donanımlar, oyunlar, mobil uygulamalar ve internet ile sosyal medya konusunda güncel haberlere erişebilir, içeriklerimize göz atabilirsiniz.