Dünya Dışı Sinyallere Rastladık mı ?

uzaylılar aramızda
uzaylılar aramızda

Dış uzayda hayatın olduğu kanısına varan birçok bilim adamı ve komplo teorisyenleri var ve imkanı olan çoğu kişi dış uzayda yaşama dair sinyal arama girişiminde bulunmuştur. Ancak yaşama dair sinyalleri arama çılgınlığı ilk kez tarihin en önemli kâşiflerinden olan Sırp kökenli elektrik mühendisi ve mucidi olan  Nikola Tesla tarafından 1899 yılında Colorado Springs’teki labaratuvarında yeni geliştirdiği ve oldukça hassas alıcısıyla fırtınaları tararken keşfettiği farklı sinyaller ile başlamıştır. 

nikola tesla
nikola tesla

Bu sinyallerin Mars’tan geldiği kanısına vardığında şu röportajı vermiştir : ” İnsanlık için hayal edilemez sonuçları olabilecek bir şeyi gözlemlemiş olduğum kafama dank ettiğinde hissettiğim o ilk duyguları asla unutamam…” Her ne kadar Tesla iddialarından dolayı eleştirilse de sinyaller hala gizemini koruyor.

Dünya dışı sinyalleri aktif bir şekilde aramak için yıllar boyunca dünyanın farklı yerlerinde gerçekleştirilmiş projelerin ortak bir adı vardır SETI’dir. SETI hareketinin asıl yükselişe geçişi Frank Drake’in ilk projesiyle araştırmalarını güneş sisteminin ötesine taşımasıydı hatta menzilimizi öyle arttırdı ki 10 ve 12 ışık yılı uzakta olan iki ayrı yıldıza kadardı. Yani Tesla’dan bu yana yan komşumuzun duvarına (Mars’a) bardak dayamışken Drake sayesinde Adana’dan İstanbul’u dinlemeye çalışmaya başladık.

193546c48442bebae6536ae48eb19086d8bd307e
DÜNYA DIŞI SİNYALLERE RASTLADIK MI ?

Yıllar sonra gökbilimci Jill Tarter Phonix projesi’ni başlatarak dünyaya 200 yılı mesafe içinde olan 800 güneş benzeri yıldızı dinledi. Ancak bir şey bulamadı. Bu sinyal arama çılgınlığı öyle bir hal aldı ki 21 ila 23 Ağustos 1924 tarihleri arasında ABD donanması “Ulusal radyo sessizliği günü” düzenleyecek kadar işi ciddiye aldı. 36 saat boyunca her radyo saat başı 5 dakika sessiz kaldı. Ancak duydukları tek şey bu kurala uymayan diğer radyolardı.

nasa nin ortaklarindan bigelow aerospace in ceo su hicbir tepki umurumda degil uzaylilar aramizda 1496301778

O zaman pes etmek şöyle dursun uzaylılar hakkında araştırma yeni başlıyor.
Peki sizce uzaylıları bulabilecek miyiz ? Yoksa çoktan buldukta haberimiz mi yok ?

Alper Yaman
Technopost ile Freelance tasarımcı ve geliştirici olarak, birçok kurumsal markaya hizmet sunuyoruz. Çalıştığımız alanlar'da edindiğimiz deneyimleri ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizlere kaliteli işlere imza atarak sunmaktan gurur duyuyoruz!